Оксфорд луғати «йил сўзи»ни эълон қилди
Оксфорд инглиз луғати «вакцина» (vax) сўзини 2021 йил учун энг кўп қўлланилган сўз сифатида танлади.
«Вакцина» (vax) – бу 2021 йил учун биз энг кўп қўллаган сўз. Бизнинг лексикографларимиз инглиз корпусининг маълумотларини ўрганишни бошлаганларида, «ваксина» (vax) айниқса ажойиб сўз эканлиги тезда маълум бўлди», — дейилади луғат хабарида.
Олимларнинг таъкидлашича, бу сўз шу йилга қадар Оксфорд луғатида жуда кам учраган. Жорий йил сентябр ойига келиб, бу 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 72 баробар кўп қўлланилган.
Оксфорд луғати 2020 йилда йилнинг битта сўзини йил сўзи сифатида танлай олмади. «Коронавирус» сўзи ва унга ҳамроҳ бўлган COVID-19 пандемияси, масалан, блокировка, ижтимоий масофаланиш, furlough (коронавирус инқирози туфайли ишсиз қолганларга иш ҳақини қоплаш) ва WFH (work from home-уйдан ишлаш) қисқартмаси энг кўп ишлатилган сўзлар бўлган.
Дунё бўйлаб одамларнинг сўз бойлигига таъсир қилган асосий воқеалар экологик офатлар, ижтимоий ва сиёсий жараёнлар, шунингдек, коронавирус пандемияси бўлиб қолмоқда.

Оксфордский словарь назвал слово года
Оксфордский словарь английского языка выбрал слово «вакцина» (vax) и производные от него в качестве слова 2021 года, говорится в сообщении британского словаря.
«Вакцина» (vax) - наше слово 2021 года. Когда наши лексикографы начали изучать данные корпуса английского языка, быстро выяснилось, что «вакцина» (vax) - особо выдающееся слово,» - говорится в сообщении словаря.
Ученые отмечают, что это слово было довольно редким в корпусе Оксфордского словаря до этого года. К сентябрю оно встречалось в 72 раза чаще, чем в то же время в 2020 году.
Оксфордский словарь в 2020 году не смог выбрать одно слово года в качестве слова года. Лидирующим по частоте употребления стало слово «коронавирус» и сопутствующие пандемии COVID-19 явления, такие как локдаун, социальное дистанцирование, furlough (компенсация зарплат оставшимся без работы из-за кризиса коронавируса) и аббревиатура WFH (work from home – работа из дома). Основными событиями, повлиявшими на лексикон людей во всем мире, стали экологические катастрофы, социальные и политические процессы, а также пандемия коронавируса.