Yaponiyada yolg‘izlik bo‘yicha vazir lavozimi paydo bo‘ldi
Yaponiyada yolg‘izlik masalalari bo‘yicha vazir lavozimi paydo bo‘ldi. Bu haqda Kiodo agentligi hududlar hayotini tiklash bo‘yicha vazir Tetsushi Sakamotoning bayonotiga asoslanib xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, 12-fevral kuni Bosh vazir Yosixide Suga u bilan uchrashgan va o‘z lavozimini yolg‘izlik vaziri lavozimi bilan birlashtirishni buyurgan.
Suganing bu qarorga o‘z joniga qasd qilishning ko‘payishi va koronavirus o‘rtasida yuzaga kelgan boshqa muammolar sabab bo‘lgan.
2020-yilda Yaponiyada so‘nggi 11 yil ichida birinchi marta o‘z joniga qasd qilganlar soni ko‘paygan. O‘sish 3,7 foizni tashkil etdi. Mamlakatning 20 ming 900 fuqarosi o‘z ixtiyori bilan hayotdan ko‘z yumgan.

В Японии появилась должность министра по одиночеству
В Японии появилась должность министра по проблемам одиночества, передает агентство Кyodo со ссылкой на заявление министра по делам восстановления жизнедеятельности регионов Тэцуси Сакамото.
Он рассказал, что 12 февраля премьер-министр страны Есихидэ Суга провел с ним встречу и поручил ему совмещать свой пост с должностью министра по проблемам одиночества.
Такое решение Суга принял из-за роста самоубийств и других проблем на фоне коронавируса, пояснил Сакамото.
В 2020 году впервые за 11 лет в Японии выросло число самоубийств. Рост составил 3,7%. Добровольно расстались с жизнью 20,9 тысяч жителей страны.