АҚШ Олий суди судьяси Гинзбург 86 ёшида саратонни енгди
Гинзбург саломатлиги АҚШ сиёсий ҳаётида муҳим ҳисобланади, деб ёзади «РИА Новости». Олий суд мамлакатдаги сиёсий музокараларга ҳар томонлама таъсир ўтказади ва кўпинча унга нуқта қўяди. Ҳозир 9 ўринли олий суд инстанциясидаги кучлар мувозанати тайинланган республикачилар президенти фойдасига хизмат қилмоқда. Тайинланган демократлар, жумладан, Гинзбурглар озчиликни ташкил этади. Бунда тўққизта судьядан уч нафари 70 ёшдан ошган. Агар судьялардан бири истеъфога чиқса, бу республикачи-президент Дональд Трампга ўзининг президентлик муддатида учинчи судьяни тайинлаш имконини беради. Агар Гинзбург соғлиги туфайли судни тарк этадиган бўлса, тайинланган республикачилар иккита овозга кўпаяди ва бу кучлар мувозанати узоқ йиллар сақланиб қолиши мумкин.
«Мен саратондан қутулдим, — дейди Гинзбург «CNN»га берган интервьюсида. — Ўсма тўлиқ даволанди, касаллик тананинг бошқа жойида бўлиши мумкинлиги тўғрисида маълумот йўқ».
Гинзбургга 1999 йилдаёқ йўғон ичак саратони ташхиси қўйилиб, операция ва кимётерапияни бошидан ўтказади. 2009 йили ошқозоности бези саратони туфайли уни яна операция қилишади. 2014 йили аортокоронар шунтлаш бўйича операцияни бошидан ўтказади, 2018 йилда эса йиқилиб, бир нечта қовурғасини синдириб олгани учун шифохонага ётади. Томографиядан сўнг судьяда ўпка саратони аниқланади, 2018 йил декабрда уни операция қилишади. 2019 йил августда Гинзбургнинг айтишича, ошқозоности безида яна пайдо бўлган саратон туфайли уч ҳафта радиотерапиядан ўтади. Шунча касалликларига қарамай, Гинзбург бор-йўғи бир неча марта суд мажлисларида иштирок этмаган.

Судья Верховного суда США Гинзбург победила рак в 86 лет
Судья Верховного суда США Рут Бейдер Гинзбург, которой 86 лет, объявила, что в очередной раз победила рак.
Здоровье Гинзбург является важной темой в политической жизни США. Верховный суд оказывает всестороннее влияние на политические споры в стране и часто ставит в них точку. Сейчас баланс сил в 9-местной верховной судебной инстанции складывается в пользу назначенцев республиканских президентов, а назначенцы демократов, включая Гинзбург, в меньшинстве. При этом из девяти судей трое - старше 70 лет. Если кто-то из судей уйдет в отставку, это даст президенту-республиканцу Дональду Трампу возможность назначить уже третьего судью за свой президентский срок. Если бы Гинзбург по состоянию здоровья оставила суд, то у республиканских назначенцев могло оказаться на два голоса больше, и этот баланс сил мог закрепиться на многие годы вперед.
"Я свободна от рака", - заявила Гинзбург в интервью CNN.
"Опухоль окончательно излечили, нет также данных о том, чтобы болезнь была в другой части тела", - добавила она.
Гинзбург еще в 1999 году заболела раком толстого кишечника и перенесла операцию и химиотерапию. В 2009 году ей вновь сделали операцию в связи с раком поджелудочной железы. В 2014 году она перенесла операцию по аортокоронарному шунтированию, а в 2018 году была госпитализирована после того, как упала и сломала несколько ребер. Почти сразу томография показала у судьи рак легких, его оперировали в декабре 2018 года. В августе 2019 года Гинзбург сообщила, что прошла три недели радиотерапии из-за вновь появившейся опухоли в поджелудочной железе. За все время своих болезней Гинзбург лишь несколько раз пропустила заседания суда.