Чехиянинг энг кекса фуқароси 109 ёшида вафот этди
Чехия Республикасининг энг кекса фуқароси Мария Голикова 109 ёшида вафот этди. Аёл Жанубий Моравия вилоятида жойлашган Ближковице қишлоғида оламдан ўтди. Бу ҳақда қишлоқ оқсоқоли Шарка Ежкова «Москва 24»га берган интервюсида маълум қилди.
«Мария Голикова уйида — қариндошларининг ёнида ҳаётдан кўз юмди. Жанжал унга мутлақо бегона бўлган, ҳаммага ёрдам беришга ҳаракат қилган», — деди Ежкова.
Қишлоқ оқсоқолининг сўзларига кўра, Голикова меҳрибонлиги ва самимийлиги билан ҳурмат қозонган. Бундан ташқари, аёл ҳеч қачон чекмаган ва ичкиликка ҳам ружу қўймаган.
Голикова Ближковице қишлоғида дунёга келган ва бутун ҳаётини ўша ерда ўтказган. Унинг отаси армияга чақирилган. У Биринчи жаҳон уруши фронтларида бедарак кетганда қизча эндигина уч ёшга тўлганди. Онаси уч болани ёлғиз ўзи тарбиялаган, Мария оилада тўнғич фарзанд бўлган.

Старейшая жительница Чехии умерла в возрасте 109 лет
В возрасте 109 лет скончалась старейшая жительница Чехии Мария Голикова. Женщина умерла в селе Ближковице, что находится в Южно-Моравском крае. Об этом сообщила в беседе с «Москвой 24» староста села Шарка Ежкова.
«Умерла Мария Голикова дома, в окружении родных. Она была абсолютно неконфликтным человеком, всем старалась помочь», – рассказала Ежкова.
По словам старосты села, Голикову уважали за доброту и сердечность.
Голикова родилась в селе Ближковице и прожила всю свою жизнь в нем. Ее отца призвали в армию. Он пропал на фронтах Первой мировой войны, когда девочке было три года. Мать одна воспитывала трех детей, Мария была самой старшей.