Ҳиндистон AҚШдан сотиб олган қайси қуроллари билан Хитойни қўрқитиб қўймоқчи?
Нью-Дели AҚШдан сотиб олган энг замонавий қуролларни мамлакат шимоли-шарқидаги Таванг платосига жойлаштирди. Бу ҳудуд Хитой билан чегарадош. Бу ҳақда Хитойнинг Oriental Daily News нашри ёзмоқда.
ОAВ хабарларига кўра, Ҳиндистон 28 октябрь – пайшанба куни қуролланиш тизимини жойлаштирган. Ҳудудга Aмерикада ишлаб чиқарилган Chinook вертолётлари, М-777 ўта енгил гаубицалари ва SIG Sauer 716 автоматлари жойлаштирилмоқда. Буларнинг барчаси Пекинни қўрқитиш учун атайлаб Хитой чегаралари яқинига жойлаштирилгани тахмин қилинмоқда.
«ТAСС» Ҳиндистон Қуролли кучлари Шарқий қўмондонлиги бош қўмондони, генерал-лейтенант Манож Пандеанинг сўзларига таяниб, тоғ зарбалари корпуси тўлиқ ишга тушганини маълум қилган.
2020 йилнинг май ойида икки давлат чегарачилари ўртасида қонли тўқнашувлар содир бўлганда Шарқий Ладакхдаги Ҳинд-Хитой можароси яна авж олди. Икки давлат ўртасидаги аниқ демаркация чизиғининг йўқлиги сабабли юзага келган чегара можароси 1950-йиллардан бери давом этиб келмоқда. Хитой Тибет ва Ҳиндистон ҳукмронликлари ўртасидаги чегарани белгилаб берувчи Макмахон чизиғини тан олмайди. Ҳар икки томон ўз ерларининг ноқонуний босиб олинганлигини эълон қилмоқда.

СМИ: Индия размещает приобретенные в США новейшие вооружения на границе с Китаем
Индия разместила недавно приобретенные в США системы вооружения, в том числе вертолеты и артиллерийские системы, на северо-востоке, вдоль границы с Китаем. Об этом сообщает в пятницу газета The Economic Times.
По данным издания, размещение вооружений проходит на плато Таванг, прилегающем к Бутану и Тибету. В этот район перебрасываются вертолеты американского производства Chinook, сверхлегкие новейшие гаубицы М-777 калибра 155 мм. Кроме того, военнослужащие расквартированных там индийских частей получили на вооружение новейшие штурмовые винтовки SIG Sauer 716 американского производства.
«Горный ударный корпус полностью введен в действие. Все подразделения, включая боевые части и части обеспечения, полностью готовы и оснащены», - приводит газета слова главкома Восточного командования ВС Индии генерал-лейтенанта Маноджа Панде.
Индия и Китай с середины прошлого века ведут спор о принадлежности приграничного района на севере Кашмира, а также территории площадью почти 60 тыс. квадратных километров на границе северо-восточного штата Аруначал-Прадеш. Осенью 1962 года этот спор привел к пограничной войне между Индией и КНР.
5-6 мая 2020 года в Восточном Ладакхе началось противостояние индийской и китайской армий. К нему привели столкновения у озера Пангог-Цо военнослужащих двух стран, которые повторились в ночь с 15 на 16 июня в районе реки Галван и привели к потерям с обеих сторон. После серии переговоров на военном и дипломатическом уровнях Индия и КНР в феврале этого года начали взаимный постепенный отвод войск из спорных районов на границе.