Нурсултон Назарбоевнинг Ельцинга берган совғаси аукционда сотилди
1992 йилда Қозоғистоннинг собиқ президенти Нурсултон Назарбоев Россиянинг биринчи президенти Борис Ельцинга совға қилган қилич «12-стул» онлайн-аукционида 190 минг рублга (27 миллион сўм атрофида) сотилди. Бу ҳақда бугун, яъни 10 июль куни «Комсомольская правда» хабар берди.
Қиличдаги металл пластинкага: «Россия президенти Борис Николаевич Ельцинга Қозоғистон президенти Нурсултон Назарбоевдан 12.06.92 й.», деб ёзиб қўйилган. Таъкидланишича, Қозоғистон раҳбари шу тариқа Ельцинни Россия мустақиллик куни (ҳозирги Россия куни) билан табриклаган.
Қилич ўша йили 1940-йиллардаги қурол намунаси асосида тайёрланган. У ичи бинафша ранг мато билан қопланган ёғоч қутида сақланади. Қутининг қопқоғига Россия ва Қозоғистоннинг зарҳал герблари туширилган.

Шашку Бориса Ельцина продали на аукционе
Шашку, подаренную в 1992 году первому президенту России Борису Ельцину бывшим главой Казахстана Нурсултаном Назарбаевым, продали на онлайн-аукционе «12-й стул» за 190 тысяч рублей. Об этом в пятницу, 10 июля, сообщает «Комсомольская правда».
В ножнах шашки есть металлическая пластинка, на которой написано: «Президенту России Борису Николаевичу Ельцину от Президента Казахстана Нурсултана Назарбаева 12.06.92 г.». Отмечается, что таким образом казахстанский лидер поздравил Ельцина с Днем независимости России (нынешним Днем России).
Шашка с темляком была создана в том же году по образцу холодного оружия 1940-х годов. Она хранится в деревянном ящике-ларце, выполненном из светлого дерева, внутри которого обшивка из фиолетовой ткани. На верхней крышке футляра разместили два латунных позолоченных диска с гербами Казахстана и России, а также роспись по дереву в виде дубовых веток.