Valyutani tartibga solish to‘g‘risidagi qonun ma’qullandi
Senatorlar «Valyutani tartibga solish to‘g‘risida»gi O‘zbekiston Respublikasining Qonunini muhokama qildilar. Bu haqda senat axborot xizmati xabar berdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur normativ-huquqiy hujjat valyuta operatsiyalarini amalga oshirish sohasidagi munosabatlarni tartibga solishga qaratilgan. Qonunning asosiy prinsiplari quyidagilardan iborat: valyutani tartibga solish hamda valyutani nazorat qilish tizimining yagonaligi, valyutani tartibga solish va valyutani nazorat qilish sohasida davlat siyosatini amalga oshirishda iqtisodiy chora-tadbirlarning ustuvorligi, rezidentlar va norezidentlarning valyuta operatsiyalariga davlat organlarining qonunga xilof ravishda aralashuviga yo‘l qo‘yilmasligi. Qonun bilan Markaziy bank valyutani tartibga soluvchi davlat organi etib belgilangan.
Parlament a’zolarining ta’kidlashicha, ushbu Qonunning qabul qilinishi rezidentlar va norezidentlarning valyuta operatsiyalarini amalga oshirishda o‘z valyuta mablag‘larini erkin tasarruf etish bo‘yicha huquqlarini to‘liq amalga oshirishga, amaliyotda uchraydigan valyuta operatsiyalarini o‘tkazishning imkon qadar barcha jihatlarini ta’riflashga, shuningdek mamlakatning iqtisodiy manfaatlarini hisobga olgan holda kapital harakatlanishi bilan bog‘liq operatsiyalarni tartibga solish imkonini beradigan qonunchilik bazasini tashkil etishga xizmat qiladi. Qonun senatorlar tomonidan ma’qullandi.

Одобрен закон о валютном регулировании
Сенаторы в ходе двадцать третьего пленарного заседания обсудили Закон Республики Узбекистан «О валютном регулировании».
Как сообщает пресс-служба Сената, нормативно-правовой акт нацелен на регулирование отношений в области проведения валютных операций. Единство системы валютного регулирования и валютного контроля, приоритет экономических мер в реализации государственной политики в данной области, недопущение незаконного вмешательства государственных органов в соответствующие операции резидентов и нерезидентов являются основными принципами валютного регулирования. Законом определен орган государственного валютного регулирования - Центральный банк.
Парламентарии отметили, что принятие Закона будет способствовать реализации в полной мере прав резидентов и нерезидентов по свободному распоряжению собственными валютными средствами при осуществлении соответствующих операций, определению максимально всех аспектов проведения валютных операций, встречающихся на практике, а также созданию законодательной базы, позволяющей регулировать операции, связанные с движением капитала, с учетом экономических интересов страны. Закон одобрен сенаторами.