Мусиқа мактаби биносидан мушукни улоқтирган ўсмирнинг отаси жазоланди
Ижтимоий тармоқларда ёш йигит Маданият вазирлиги Р.Глиер номидаги Республика ихтисослаштирилган мусиқа мактабининг 3-қавати деразасидан мушукни улоқтиргани акс этган видео тарқалди.
Мазкур ҳолат Тошкент шаҳар ИИББ ходимлари эътиборидан четда қолмаган.
Ҳуқуқбузарнинг шахси аниқланди: у Олмазор туманида жойлашган юқорида қайд этилган мусиқа мактаби ўқувчиси 17 ёшли Х.О. бўлиб, ҳуқуқбузарлик вояга етмаган шахс томонидан содир этилганлиги сабабли, 2022 йил 28 май куни унинг отаси, 46 ёшли У.Э. таълим муассасасига чақиртирилди. Унга фарзандининг тарбияси бўйича масъул эканлиги тушунтирилди ва Ўзбекистон Республикаси МЖтКнинг 47-моддасига асосан жаримага тортилди.
Ота ва ўғил билан ҳайвонларга нисбатан шафқатсиз муносабатга йўл қўйиб бўлмаслиги, бундай ҳуқуқбузарлик учун маъмурий ва жиноий жавобгарлик мавжудлиги тушунтирилиб, профилактик суҳбат ўтказилди. Вояга етмаган шахс томонидан содир этилган ҳуқуқбузарлик ҳақидаги маълумотлар туман ҳокимияти ҳузуридаги вояга етмаганлар ишлари бўйича бўлимга юборилди.
Шунингдек, Олмазор тумани 4-сонли ИИБ ходимлари томонидан ушбу видеороликни уяли телефонда суратга олган ва интернетга жойлантирган шахс 16 ёшли Ш.A. эканлиги, муқаддам шу мактабда ўқиганлиги аниқланди.

В Ташкенте 17-летний подросток выбросил кота с третьего этажа
На днях в социальных сетях распространилась видеозапись, на которой молодой парень бросает кошку из окна 3-го этажа Республиканской специализированной музыкальной школы им. Р. Глиэра Министерства культуры Республики Узбекистан.
Сотрудники ГУВД Ташкента установили личность правонарушителя. Им оказался 17-летний Х.О., являющийся учащимся вышеуказанной музыкальной школы, расположенной в Алмазарском районе. 28 мая 2022 года, ввиду того, что правонарушение было совершено несовершеннолетним, в учебное заведение был приглашен его отец, 46-летний У.Э., в отношении которого в соответствии со статьей 47 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности был составлен протокол по факту невыполнения обязанностей по воспитанию детей и наложен штраф.
«С отцом и сыном проведена профилактическая беседа о недопустимости подобного отношения к братьям нашим меньшим, а также существующей административной и уголовной ответственности за подобное нарушение. Информация о нарушении, совершенном подростком, передана в отдел по делам несовершеннолетних при хокимияте», - говорится в сообщении.
Так же сотрудники отдела внутренних дел №4 УКД ОВД Алмазарского района выяснили, что видеозапись было снята на мобильный телефон и размещена в сети 16-летним Ш.А., который ранее завершил обучение в данной школе и сегодня является учащимся колледжа. С подростком в присутствии его родителей проведена беседа о произошедшем.