1 декабрдан нималар ўзгаради?
2024 йил 1 декабрдан кучга кирадиган миллий қонунчиликдаги асосий ўзгаришлар шарҳи Norma.uz портали томонидан тақдим этилди.
Туристик ярмарка ўтказилади
Ҳар йили декабрь ойида тадбиркорлик субъектлари иштирокида B2B ("бизнес бизнес учун") механизмлари асосида миллий туристик ярмарка ташкил этилади.
Меҳнат мигрантлари учун касблар ва хорижий тилларга ўқитиш курслари ташкил этилади
Миграция агентлиги таълим ташкилотларига хорижда ишлашни истаган фуқароларни касбларга ва хорижий тилларга ўқитиш бўйича буюртмалар жойлаштиради.
Камбағал оилалар реестри шакллантирилади
«Маҳалла еттилиги» томонидан камбағал оилаларнинг ижтимоий шароити ва камбағалликка тушиш сабабларини ўрганиш натижасида Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги томонидан Камбағал оилалар реестри шакллантирилади.
Кўчалар ногиронлиги бўлган шахслар учун мослаштирилади
Кўчалар (рўйхат бўйича) шаҳарсозлик нормалари ва қоидалари талабларидан келиб чиқиб, ногиронлиги бўлган шахсларнинг тўсиқсиз ҳаракатланишига мослаштирилади.
Авторақамлар учун тўлов қилиш осонлаштирилади
Эндиликда автомототранспорт воситаларини давлат рўйхатидан ўтказиш ва уларга рақамлар бериш бўйича мурожаат қилиш ва тўловни амалга ошириш ЙҲХХ мобил иловаси, расмий веб-сайти, Call-маркази ёки ЯИДХП орқали амалга оширилиши мумкин.
Ҳимоя ордерини бериш ҳолатлари кенгайтирилмоқда
Бир календарь йил давомида икки ва ундан ортиқ марта тазйиқ ва зўравонлик ҳолати бўйича мурожаат қилинганда ички ишлар органлари томонидан ҳимоя ордери ташаббус тартибида берилади.
Мажбурий ижро бюроси «Мажбуриятлар реестрини» юритади
Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларининг сўзсиз ижросини таъминловчи «Мажбуриятлар реестри» институти жорий этилади. Бунда:
- қарздор мол-мулки йўқлиги сабабли ундирув амалга ошириш имконияти бўлмаганда, у ҳақидаги маълумотлар мажбурий тартибда Реестрга киритилади;
- қарздор ҳақида маълумот Реестрга киритилгандан кейин унга нисбатан ижро иши доирасида қўлланилган барча чекловлар сақлаб қолинади;
- Реестрга киритилган қарздорнинг мол-мулки ва пул маблағлари аниқланганда мажбурий ижро ҳаракатлари давом эттирилади.
Пойтахтда дарахтлар паспортизациясининг учинчи босқичи тугайди
2024 йил 31 декабрга қадар маълумотлар базаси асосида «Яшил макон» электрон платформасида ҳар бир дарахтга паспорт шакллантирилади ва ID-рақам берилади.
Тўқимачилик саноатини қўллаб-қувватлаш бўйича айрим чоралар бекор қилинмоқда
2024 йил 31 декабрга қадар ип-калавани экспорт қилишда ундириладиган йиғимнинг амалдаги миқдори 5 бараварга камайтирилган (1 кг учун $0,01).
Бўялган мато ва бўялган газламани реализация қилишдан тушган умумий тушумида ушбу маҳсулотларни ички бозорда сотиш улуши камида 50%ни ташкил қилган корхоналарга ижтимоий солиқни 1% миқдордаги солиқ ставкаси бўйича тўлаш ҳамда 3 йил муддатгача юридик шахслардан олинадиган мол-мулк солиғи тўловини кечиктириш ҳуқуқи берилган.
Айрим реклама жойи паспортларининг амал қилиш муддати тугамоқда
Норма амал қилиш муддати кўрсатилмаган реклама жойи паспортларига тегишли.
Ногиронлиги бўлган шахслар спорт билан бепул шуғулланишлари мумкин
2024 йил 15 декабрдан бошлаб спорт билан шуғулланишни истаган ногиронлиги бўлган шахсларнинг мурожаатига кўра, «Инсон» ижтимоий хизматлар марказлари томонидан давлат мулкида бўлган жисмоний тарбия-соғломлаштириш ва спорт иншоотларида бепул спорт билан шуғулланиш учун йўлланма берилиши белгиланди.
Ижтимоий тўловлар – «Ижтимоий карта» орқали
Янги тайинланадиган ижтимоий тўловлар, хизматлар ва имтиёзлар, шу жумладан протез-ортопедик буюмлар ва реабилитация техник воситаларини харид қилиш «Ижтимоий карта» ахборот тизимидан фойдаланган ҳолда ижтимоий карта орқали амалга оширилади.
«Фуқаролик жамияти ҳафталиги»
Ҳар йили декабрь ойининг биринчи ҳафтасида «Фуқаролик жамияти ҳафталиги» ўтказиб борилади, унинг доирасида «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» кўкрак нишони билан тақдирлаш амалга оширилади.
Айрим бино ва иншоотларни фойдаланишга топшириш тўхтатилади
Ҳудудий инспекциялар рўйхатидан ўтказмасдан қурилиш-монтаж ишлари бажарилган бино ва иншоотлар бўйича тегишли ҳужжатларни расмийлаштириш ва фойдаланишга рухсат бериш ишлари 2024 йил 31 декабрдан тўхтатилади.

![Что изменится в Узбекистане с 1 декабря](https://xabar.uz/static/crop/2/3/920__95_2389657502.jpg)
Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 декабря 2024 года.
Состоится туристическая ярмарка
Ежегодно в декабре при участии субъектов предпринимательства в сфере туризма на основе механизмов В2В («бизнес для бизнеса») будет проходить национальная туристическая ярмарка.
Трудовым мигрантам – курсы по обучению профессиям и иностранным языкам
Агентство миграции будет размещать в образовательных организациях заявки на обучение профессиям и иностранным языкам граждан, желающих выехать на работу за рубеж.
Формируется Реестр бедных семей
Национальным агентством соцзащиты по результатам изучения «махаллинской семеркой» социальных условий бедных семей и причин попадания в бедность начнет создаваться Реестр бедных семей.
Улицы приспособят для лиц с инвалидностью
Начинается модернизация улиц (по перечню) для беспрепятственного передвижения лиц с инвалидностью исходя из требований градостроительных норм и правил.
Упрощается оплата за автономера
Теперь направлять обращения и осуществлять оплату по госрегистрации транспортных средств и выдаче номеров можно через мобильное приложение ГСБДД, официальный веб-сайт, «Сall»-центр или ЕПИГУ.
Расширен перечень случаев выдачи охранного ордера
При обращении два и более раза в течение одного календарного года о случаях притеснения и насилия, в порядке инициативы органами внутренних дел выдается охранный ордер.
Бюро принудительного исполнения будет вести «Реестр обязательств»
Внедряется институт «Реестр обязательств» по обеспечению безусловного исполнения судебных актов и актов иных органов. При этом:
- в случае невозможности осуществления взыскания ввиду отсутствия у должника имущества сведения о нем вносятся в Реестр в обязательном порядке;
- после внесения в Реестр сведений о должнике все ограничения, примененные в отношении него в рамках исполнительного производства, сохраняются;
- в случае выявления имущества и денежных средств у должника, сведения о котором внесены в Реестр, принудительные исполнительные действия продолжатся и др.
В столице завершится третий этап паспортизации деревьев
До 31 декабря 2024 года на электронной платформе «Яшил макон» на основе базы данных будет сформирован паспорт каждого дерева и ему присвоится ID-номер.
Отменяются некоторые меры поддержки текстильной промышленности
Так, до 31 декабря 2024 года действует снижение в 5 раз размера сбора, взимаемого при экспорте пряжи ($0,01 за килограмм).
Для предприятий, в общей выручке которых от реализации крашеного полотна и крашеной ткани доля реализации данной продукции на внутреннем рынке составляет не менее 50%, отменяется льгота по оплате соцналога по ставке 1% и отсрочка оплаты налога на имущество юрлиц сроком до трех лет.
Заканчивается срок действия некоторых паспортов мест размещения
Норма касается паспортов мест размещения рекламы без указания срока действия (для зданий и строений).
Лица с инвалидностью смогут бесплатно заниматься спортом
С 15 декабря 2024 года по обращению лиц с инвалидностью, желающих заниматься спортом, центрами социальных услуг «Инсон» выдается направление для занятия спортом на бесплатной основе в физкультурно-оздоровительных и спортивных сооружениях, находящихся в государственной собственности.
Социальные выплаты – через соцкарту
Вновь назначаемые социальные выплаты, услуги и льготы, в том числе приобретение протезно-ортопедических изделий и технических средств реабилитации предоставляются посредством социальной карты с использованием одноименной информационной системы.
«Неделя гражданского общества»
Ежегодно в первую неделю декабря будет проводиться «Неделя гражданского общества», в ее рамках активные граждане будут награждаться нагрудным знаком «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун».
Прекращается сдача в эксплуатацию некоторых зданий и сооружений
Регистрация и сдача в эксплуатацию зданий и сооружений, построенных без согласования и регистрации в территориальных инспекциях, прекращается с 31 декабря 2024 года.