100 йиллик тўппончани сақлаган шахс қамоққа олинди
Тошкент шаҳрининг Олмазор туманда яшовчи 37 ёшли Отабек Ш. қурилиш комплексларидаги таъмирлаш ишлари вақтида бузилган девор орасидан қурол топиб, Тошкент вилоятилик таниши 57 ёшли Хусан Г.га бериб юборган.
Бу Олмазор тумани ИИО ФМБ терроризм ва экстремизмга қарши кураш бўлими ходимлари томонидан туманда олиб борилган профилактик тадбирлар давомида маълум бўлган.
Хусан Г.нинг уйи кўздан кечирилганда, ходимлар ўқотар қурол — 1917 йилда ишлаб чиқарилган «Наган» (7,62 мм) жанговар револвери ва 14 та ўқ топишди. Қурол ва аслаҳалар ашёвий далил сифатида холислар гувоҳлигида олиб қўйилди. Хусан Г.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 248-моддаси 1-қисми («Қурол, ўқ-дорилар, портловчи моддалар ёки портлатиш қурилмаларига қонунга хилоф равишда эгалик қилиш») бўйича жиноят иши қўзғатилиб, қамоққа олиш эҳтиёт чораси қўлланилди. Тергов олди текширувлари ўтказилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, ушбу турдаги жиноятни содир этган шахсларга нисбатан суд томонидан 20 йилгача қамоқ жазоси қўлланилиши мумкин.

Житель Ташкента во время ремонта обнаружил между стенами снесенного дома боевой револьвер 1917 года
Житель Алмазарского района Ташкента  во время ремонтных работ в одном из строительных комплексов обнаружил между стенами снесенного дома оружие. Об этом стало известно в ходе оперативно-профилактических мероприятий, проводимых сотрудниками отдела по борьбе с терроризмом и экстремизмом.
Сообщается, что 37-летний Отабек Ш. во время ремонтных работ в одном из строительных комплексов, обнаружил между стенами снесенного дома оружие и передал его своему знакомому – уроженцу столичной области 57-летнему Хусану Г.
В ходе осмотра дома Хусана Г. сотрудники обнаружили огнестрельное ружье – боевой револьвер Наган (7,62 мм), произведенный в 1917 году и 14 боевых патрона. Все указанное оружие и боеприпасы изъяты в качестве вещественных доказательств в присутствии понятых.
В отношении Хусана Г. возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 248 (Незаконное владение оружием) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Ведется доследственная проверка.
Отметим, что согласно статье 248 (Незаконное владение оружием) Уголовного кодекса Республики Узбекистан, в отношении лиц, совершивших данное преступление судом может быть применено наказание в виде лишения свободы до 20 лет.