Марказий банк айрим тижорат банкларига жарима санкциялари қўллади
Банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилаётган ишлар доирасида жорий йилнинг июнь-июль ойларида айрим банкларда ўтказилган ўрганишлар натижасида улар томонидан банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқлари бузилиши ҳолатлари аниқланди.
Хусусан, «Ипотека-банк» АТИБ ва «Халқ банки» АТБларнинг тарифларида қонун ҳужжатлари билан мижозлардан ундирилиши тақиқланган комиссия тўловлари мавжуд бўлса, «Давр-банк» ХАТБ ўз фаолиятида мижозларга банк хизматларини кўрсатиш жараёнида қонун ҳужжатлари талабларига риоя қилмаслик ҳолатларига йўл қўйилган. Жумладан, Даврбанк томонидан мижозларга кўрсатиладиган банк хизмат турларининг таркибига асосий хизмат билан боғлиқ бўлмаган қўшимча хизматлар киритилган ҳамда банкнинг веб-сайти ва ахборот стендларида ҳаққоний бўлмаган маълумотлар жойлаштирилган.
Шу муносабат билан, ушбу банклар фаолиятида аниқланган камчиликларни бартараф этиш юзасидан тегишли кўрсатмалар бериш билан бир қаторда, уларга нисбатан белгиланган тартибда жарима санкциялари қўлланилди.
«Асака банк» АТБ томонидан ўз мижозига нисбатан шартномага мувофиқ комиссия тўловларини ҳисоблаш тартиби қайта кўриб чиқилиб, нотўғри ҳисобланган 84 млн. сўм миқдоридаги маблағнинг мижозга қайтарилиши таъминланди.
Марказий банк бундан буён ҳам банк хизматлари истеъмолчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида қонун ҳужжатлари талабларининг бузилишига йўл қўйган кредит ташкилотларига нисбатан қонуний таъсир чораларини қўллаб боради.

Центральный банк применил штрафные санкции в отношении двух коммерческих банков
В рамках работ в сфере защиты прав потребителей банковских услуг, по итогам изучения деятельности отдельных банков в июне-июле текущего года выявлены действия, нарушающие права потребителей банковских услуг, сообщает пресс-служба Центрального банка.
В тарифах АКБ «Ипотека-банка» и АКБ «Народного банка» имелись комиссионные платежи, запрещенные законодательством, а в деятельности ЧАКБ «Давр-банка» несоблюдение требований законодательства при оказании отдельных банковских услуг. В частности, со стороны Даврбанка в структуру оказываемых услуг включены дополнительные услуги, несвязанные с основной, кроме того размещена недостоверная информация на стендах и веб-сайте банка.
В этой связи, наряду с предписанием об устранении выявленных нарушений, в отношении данных банков применены в установленном порядке штрафные санкции.
По выявленному факту недобросовестной практики расчета договорных комиссий в отношении своего клиента со стороны банка АКБ «Асака», был осуществлен перерасчет и возврат клиенту банка неправильно рассчитанной суммы в размере 84 млн. сум.
Центральный банк и в дальнейшем будет применять законные меры воздействия в отношении кредитных организаций за нарушение требований законодательства в сфере защиты прав потребителей банковских услуг.