Markaziy bank ayrim tijorat banklariga jarima sanksiyalari qo‘lladi
Bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini himoya qilish borasida olib borilayotgan ishlar doirasida joriy yilning iyun-iyul oylarida ayrim banklarda o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida ular tomonidan bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlari buzilishi holatlari aniqlandi.
Xususan, «Ipoteka-bank» ATIB va «Xalq banki» ATBlarning tariflarida qonun hujjatlari bilan mijozlardan undirilishi taqiqlangan komissiya to‘lovlari mavjud bo‘lsa, «Davr-bank» XATB o‘z faoliyatida mijozlarga bank xizmatlarini ko‘rsatish jarayonida qonun hujjatlari talablariga rioya qilmaslik holatlariga yo‘l qo‘yilgan. Jumladan, Davrbank tomonidan mijozlarga ko‘rsatiladigan bank xizmat turlarining tarkibiga asosiy xizmat bilan bog‘liq bo‘lmagan qo‘shimcha xizmatlar kiritilgan hamda bankning veb-sayti va axborot stendlarida haqqoniy bo‘lmagan ma’lumotlar joylashtirilgan.
Shu munosabat bilan, ushbu banklar faoliyatida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berish bilan bir qatorda, ularga nisbatan belgilangan tartibda jarima sanksiyalari qo‘llanildi.
«Asaka bank» ATB tomonidan o‘z mijoziga nisbatan shartnomaga muvofiq komissiya to‘lovlarini hisoblash tartibi qayta ko‘rib chiqilib, noto‘g‘ri hisoblangan 84 mln. so‘m miqdoridagi mablag‘ning mijozga qaytarilishi ta’minlandi.
Markaziy bank bundan buyon ham bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini himoya qilish borasida qonun hujjatlari talablarining buzilishiga yo‘l qo‘ygan kredit tashkilotlariga nisbatan qonuniy ta’sir choralarini qo‘llab boradi.

Центральный банк применил штрафные санкции в отношении двух коммерческих банков
В рамках работ в сфере защиты прав потребителей банковских услуг, по итогам изучения деятельности отдельных банков в июне-июле текущего года выявлены действия, нарушающие права потребителей банковских услуг, сообщает пресс-служба Центрального банка.
В тарифах АКБ «Ипотека-банка» и АКБ «Народного банка» имелись комиссионные платежи, запрещенные законодательством, а в деятельности ЧАКБ «Давр-банка» несоблюдение требований законодательства при оказании отдельных банковских услуг. В частности, со стороны Даврбанка в структуру оказываемых услуг включены дополнительные услуги, несвязанные с основной, кроме того размещена недостоверная информация на стендах и веб-сайте банка.
В этой связи, наряду с предписанием об устранении выявленных нарушений, в отношении данных банков применены в установленном порядке штрафные санкции.
По выявленному факту недобросовестной практики расчета договорных комиссий в отношении своего клиента со стороны банка АКБ «Асака», был осуществлен перерасчет и возврат клиенту банка неправильно рассчитанной суммы в размере 84 млн. сум.
Центральный банк и в дальнейшем будет применять законные меры воздействия в отношении кредитных организаций за нарушение требований законодательства в сфере защиты прав потребителей банковских услуг.