Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Андижон вилоятига ташриф буюрди.
Ташриф дастурида кўзда тутилган манзиллар ва режалар кўп. Биринчиси «Асака текстиль» кластерининг тўқимачилик корхонаси бўлди, дейилади давлат раҳбарининг матбуот хизмати хабарида.
Бу улкан мажмуа иқтисодий контрастнинг ёрқин мисоли. 2016 йилгача бу ер ташландиқ жой эди. Давлатимиз раҳбари тадбиркорларга берган руҳ ва мадад натижасида бу ерда босқичма-босқич янги бинолар қурилиб, 2022 йил августда ишга туширилди. Бугунги кунда 83 миллион долларлик лойиҳа эвазига хомашёдан тайёр маҳсулотгача бўлган тўлиқ «занжир» ташкил этилган.
Хусусан, кластер тизимида Андижон вилоятининг Улуғнор ва Жалақудуқ туманлари ҳамда Хоразм вилоятининг Янгибозор туманида 11 минг 200 гектар майдонда пахта етиштирилади. Шундан 2 700 гектарда томчилаб суғориш йўлга қўйилган.
Асакадаги корхонага Швейцария, Италия, Туркия, Германия, Япониядан ускуналар келтириб ўрнатилган. У йилига 11 минг тонна ип-калава, 8 минг тонна момиқ ва трикотаж мато, 12 минг тонна ип ва матони бўяш, 6 минг тонна тайёр трикотаж ва сочиқ ишлаб чиқариш қувватига эга. Бу ерда 3 минг 200 киши ишламоқда.
Корхонада хорижий ҳамкорлар талабига асосан сифат назорати, касб ўргатиш маркази ташкил этилган. Бўёқ цехидан чиққан сувни тозалаш иншооти ҳам ишга туширилган.
Умуман, кластер томонидан 102 миллион долларлик лойиҳалар амалга оширилиб, йиллик 50 миллион долларлик экспорт қуввати яратилган. Бундан 7 йил олдинги ҳолат билан солиштирганда даромад, иқтисодий манфаатдорликдаги фарқ ер билан осмонча.
Келгуси йилларда кластер томонидан Улуғнор туманида 70 минг тонна пахта толасини қайта ишлаш заводи, тикув-трикотаж ва пайпоқ ишлаб чиқариш корхонаси ташкил қилиниши режалаштирилган. Уларда яна 1 минг 600 дан зиёд иш ўрни очилади.
Шу ерда Андижон вилояти мисолида пахта-тўқимачилик саноатини ривожлантириш концепцияси бўйича ахборот берилди. Қайд этилганидек, ишлаб чиқариш таннархи 15 фоизга қисқартирилади, 65 фоиз қўшилган қиймат яратилади. Дизайнер ва технологлар мактаби ташкил этилади. Нуфузли брендлар ва ритейлерлар жалб этилиб, тармоқ корхоналари экспорти 800 миллион долларга етказилади.
Давлатимиз раҳбари кластер билан фермерлар ўртасидаги муносабатларда манфаатдорликни ошириш масаласига алоҳида эътибор қаратди.
— Қишлоқ хўжалигида бозор муносабатларини ривожлантираяпмиз. Мақсадимиз — ерга нисбатан эътиборни, маҳсулот етиштирадиганлар манфаатини кучайтириш. Соҳанинг қуйи бўғинидаги деҳқон ва фермер ҳам рақобатбардош бўлиши керак, —деди Шавкат Мирзиёев.
Президент корхонада ишлаётган тикувчи аёллар билан суҳбатлашди. Уларнинг айримлари ўз туманида юқори маошли иш пайдо бўлгани учун меҳнат мухожирлигидан қайтиб келган.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев прибыл в Андижанскую область.
Первым из множества пунктов, предусмотренных программой поездки, стало посещение предприятия текстильного кластера "Асака текстиль".
Крупный комплекс является ярким примером экономического контраста. До 2016 года это место было заброшенным. Благодаря поддержке и мотивации предпринимателей со стороны главы нашего государства здесь поэтапно были построены новые здания и сооружения, и в августе 2022 года началось производство. Сегодня в результате проекта на 83 миллиона долларов здесь создана полная цепочка производства от сырья до готовой продукции.
В частности, кластер выращивает хлопок на площади в 11 тысяч 200 гектаров в Улугнорском и Джалакудукском районах Андижанской области и Янгибазарском районе Хорезмской области. Из них на 2,7 тысячи гектарах внедрено капельное орошение.
На предприятии в Асаке установлено оборудование из Швейцарии, Италии, Турции, Германии, Японии. Оно способно производить в год 11 тысяч тонн пряжи, 8 тысяч тонн махровой и трикотажной ткани, красить 12 тысяч тонн пряжи и ткани, изготавливать 6 тысяч тонн готового трикотажа и полотенец. Здесь трудятся 3,2 тысячи человек.
На предприятии установлен контроль качества в соответствии с требованиями иностранных партнеров. Также запущено сооружение для очистки воды, выходящей из красильного цеха.
В целом кластером реализованы проекты на сумму 102 миллиона долларов, создана годовая экспортная мощность в 50 миллионов долларов. Если сравнивать с ситуацией семь лет назад, разница в доходах и экономической заинтересованности разительная.
В ближайшие годы кластером планируется организовать в Улугнорском районе завод по переработке 70 тысяч тонн хлопкового волокна, а также предприятия по производству трикотажа и носков. Там будет создано более 1,6 тысячи новых рабочих мест.
Здесь же представлена информация о концепции развития хлопко-текстильной промышленности на примере Андижанской области. Как отмечалось, себестоимость производства будет сокращена на 15 процентов, прирост добавленной стоимости составит 65 процентов. Будет создана школа дизайнеров и технологов, привлечены известные бренды и ритейлеры. Экспорт предприятий отрасли достигнет 800 миллионов долларов.
Глава государства обратил особое внимание на вопрос повышения заинтересованности в отношениях между кластером и фермерами.
- Мы развиваем рыночные отношения в сельском хозяйстве. Наша цель - увеличить выгоду от земли, повысить заинтересованность производителей продукции. Нижнее звено сельского хозяйства - дехкане и фермеры - тоже должны быть конкурентоспособными, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент также пообщался с трудящимися на предприятии швеями. Некоторые из них вернулись из трудовой миграции, так как в их родном районе появились высокооплачиваемые рабочие места.