«Anorbank»ка нисбатан молиявий жарима қўлланилди
Қўмита томонидан Тошкент вилоятида истиқомат қилувчи фуқаронинг мурожаати асосида «ANOR BANK» АЖ томонидан Instagram ижтимоий тармоғида жойлаштирилган реклама ахбороти ўрганилди.
Хусусан, мазкур мурожаатда банк томонидан акция доирасида эълон қилинган ахборотларда акция шартлари тўғрисида тўлиқ маълумотлар берилмаганлигига эътироз билдирилган.
Ўрганишларда рекламада молиявий хизматларни кўрсатишда шартноманинг муҳим шартларидан бири — акциянинг амал қилиш шартлари, унга қўлланилган лимит ҳамда лимитдан ошган ҳолларда комиссия тўғрисидаги маълумотлар мавжуд эмаслиги аниқланди.
Юқоридаги ҳолатлар юзасидан Қўмита Махсус комиссияси томонидан Ўзбекистон Республикасининг «Реклама тўғрисида»ги Қонунининг 16, 21 ва 43-моддалари талаблари бузилиши аломатлари юзасидан «ANOR BANK» АЖга нисбатан иш қўзғатилиб, ишни кўриб чиқиш якунлари бўйича молиявий жарима қўлланилди.
Шунингдек, қонунбузилиш ҳолатини бартараф этиш ҳамда келгусида бундай ҳолатларга йўл қўймаслик юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилди.

В отношении «Анорбанка» применён финансовый штраф
Проведена проверка рекламы банка – сообщает пресс-служба Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей.
В Комитет поступила жалоба жителя Ташкентской области на рекламу банка “Anor Bank”, которая была размещена в социальной сети “Instagram”. Причиной для жалобы стало отсутствие в рекламе полной информации об условиях проводимой акции.
При проведении проверки установлено, что в рекламе отсутствовала информация об одном из важных условий договора на предоставление финансовых услуг – условиях акции, применяемом к ней лимите и комиссии в случае превышения лимита.
На основании этого Комитет возбудил дело против АО “Anor Bank” за нарушение требований статей 16, 21 и 43 Закона Республики Узбекистан “О рекламе”. По результатам рассмотрения дела на банк был наложен финансовый штраф.
Также банку было направлено предписание об устранении нарушения закона и предотвращении подобных ситуаций в будущем.