«Бек-Барака» бозорида жиноий гуруҳ қўлга олинди
Тошкент вилояти ИИББ Уюшган жиноятчиликка қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан Зангиота туманида жойлашган «Бек-барака» савдо мажмуасида тезкор тадбир ўтказилиб, 6 нафар шахс қўлга олинди.
Жорий йилнинг 29 май куни Тошкент вилоят ИИББга фуқаро ариза билан мурожаат қилиб, Зангиота тумани ҳудудида жойлашган «Бек-барака» савдо мажмуаси, ёйма кийим-кечак бозорида савдо қилишни, бозорда «Камронбек» ва «Нигина» исмли шахслар савдо қилувчилардан ноқонуний равишда пул талаб қилаётганлигини маълум қилади.
Аризага асосан ўтказилган тезкор суриштирув ишлари давомида, ўзларини бозорда ишловчи масъул шахс сифатида таништирганлар, мурожаат эгаларидан шу жойда ишлаши учун ҳар ойда 100 АҚШ доллари миқдорида товон пули талаб қилаётганлиги, бу талаб бажарилмаган тақдирда савдо растаси фаолиятини чеклаш билан таҳдид қилишлари, шу йўл билан улар савдо қилувчилардан жами 9 млн сўм миқдорида пул олганликлари аниқланади.
Шундан сўнг, ИИББ тезкор ходимлари томонидан махсус тадбир ўтказилиб, фирибгарлик ва тамагирликда гумонланган 6 нафар шахс ушланган.
Жумладан, Учтепа туманида яшовчи 1989 йилда туғилган Негина И., Марғилон шаҳрида яшовчи 1995 йилда туғилган Камронбек Ж. ва 1993 йилда туғилган Фирдавс Ж., Зангиота туманида яшовчи 1968 йилда туғилган Насиба О., 1996 йилда туғилган Ноилахон А. ҳамда 1998 йилда туғилган Наимахон А.лар ушбу ҳолатга бевосита алоқадорлиги аниқланиб, тегишли тартибда ишга жалб қилинган.
Ўтказилган суҳбат давомида улар ҳақиқатдан ҳам аризада кўрсатилган фуқаролардан савдо қилишлари учун ноқонуний равишда пул талаб қилиб келганликлари ва бугунги кунда жами 9 млн сўм миқдоридаги пулларни олиб, ўз эҳтиёжлари учун ишлатиб юборганликларини маълум қилиб, айбига иқрорликларини билдиришган.
Ҳозирда ушбу ҳолат юзасидан, ушланган шахсларга нисбатан Тошкент вилояти ИИББ ҳузуридаги Тергов бошқармаси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 168-моддаси 3-қисми, 28-, 211-моддаси 2-қисми билан жиноят иши қўзғатилди.

Задержана группа лиц, занимавшаяся вымогательством денег у торговцев рынка «Бек-барака»
Сотрудниками отдела по борьбе с организованной преступностью ГУВД Ташкентской области было проведено оперативное мероприятие и задержаны 6 человек в торговом комплексе «Бек-барака», расположенном в Зангиатинском районе, сообщает пресс-служба ГУВД Ташкентской области.
29 мая в ГУВД с заявлением обратился гражданин, торгующий одеждой в торговом комплексе «Бек-барака» и сообщил, что лица по имени «Камронбек» и «Нигина» незаконно вымогают деньги у торговцев.
В ходе оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что граждане, представившиеся ответственными лицами, работающими на рынке, требовали от заявителей ежемесячной компенсации в размере 100 долларов за работу на этом месте, и в случае невыполнения требования угрожали ограничить деятельность торговцев. Таким образом они получили от торговцев в общей сложности 9 млн сумов.
В ходе специального мероприятия, проведенного оперативниками, были задержаны 6 подозреваемых в мошенничестве и вымогательстве. В частности, к делу были привлечены Негина И., 1989 года рождения, проживающая в Учтепинском районе, Камронбек Ж., 1995 года рождения, и Фирдавс Ж., 1993 года рождения, проживающие в городе Маргилане, Насиба О., 1968 года рождения, проживающая в Зангиатинском районе, Ноилахон А., 1996 года рождения, и Наимахон А., 1998 года рождения.
В ходе беседы они признали свою вину, заявив, что действительно незаконно вымогали деньги у граждан в размере 9 млн сумов и истратили их на свои нужды. В настоящее время в отношении задержанных возбуждено уголовное дело по части 3 статьи 168 (мошенничество), части 2 статьи 211 (дача взятки) Уголовного кодекса.