Бу йил соғлиқни сақлашга 2016 йилга қараганда 13 баробар кўп маблағ ажратилади
Молия вазирлиги ахборот хизмати хабарига кўра, 2016 йилда Давлат бюджети параметрларида соғлиқни сақлаш соҳасига 6,0 трлн.сўм ажратилган бўлса, ушбу кўрсаткич 2021 йилда 20,9 трлн. сўм ташкил этиши режалаштирилмоқда (2016 йилга нисбатан қарийб 3,5 баравар ёки 2020 йилга нисбатан 1,3 баробар кўпроқдир).
Соғлиқни сақлаш соҳаси бўйича қабул қилинган Давлат дастурларида белгиланган тадбирларни амалга ошириш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлигига марказлаштирилган тартибда 1 007 млрд. сўм ёки 2020 йилга (716,6 млрд. сўм) нисбатан 1,4 баробарга ва 2016 йилга (79,1 млрд. сўм) нисбатан қарийб 13 баробарга кўп маблағ ажратилиши кўзда тутилган.

В этом году на здравоохранение из госбюджета выделят 20,9 трлн сумов
В 2016 году в сфере здравоохранения в параметрах государственного бюджета было выделено 6,0 трлн сумов, а в 2021 году этот показатель достигнет 20,9 трлн сумов (примерно в 3,5 раза больше, чем в 2016 году или в 1,3 раза больше, чем в 2020 году), сообщает пресс-служба министерство финансов.
Для реализации мероприятий, предусмотренных принятыми государственными программами в области здравоохранения, Министерству здравоохранения централизованно выделено 1 007 млрд. сумов, или в 1,4 раза больше, чем в 2020 году (716,6 млрд сумов) и почти в 13 раз больше, чем в 2016 году (79,1 млрд сумов).