Ўзбекистонда карантинни бузиш ҳолатлари 47 мингга яқинлашди
Карантин тадбирлари эълон қилинган вақтдан бугунги кунга қадар республикамиз бўйича карантин қоидаларига амал қилмаслик билан боғлиқ жами – 46 672 та ҳолат аниқланган. Бу ҳақда ИИВ матбуот хизмати хабар бермоқда. Улар:
- Тошкент шаҳрида – 7 347 та ҳолат;
- Фарғона вилоятида – 5 891 та ҳолат;
- Тошкент вилоятида – 6 065 та ҳолат;
- Самарқанд вилоятида – 4 769 та ҳолат;
- Қашқадарё вилоятида – 3 759 та ҳолат;
- Сирдарё вилоятида – 3 594 та ҳолат;
- Наманган вилоятида – 2 913 та ҳолат;
- Андижон вилоятида – 2 765 та ҳолат;
- Жиззах вилоятида – 1 962 та ҳолат;
- Сурхондарё вилоятида – 1 855 та ҳолат;
- Бухоро вилоятида – 1 824 та ҳолат;
- Хоразм вилоятида – 1 758 та ҳолат;
- Қорақалпоғистон Республикасида – 1 554 та ҳолат;
- Навоий вилоятида – 616 та ҳолатни ташкил этмоқда.
10 апрель куни Тошкент шаҳар, Яккасарой туманида яшовчи 2002 й.т. С.Б. сартарошхонада фаолият кўрсатиб келганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилган.
10 апрель куни Бухоро вилояти, Ромитан туманида яшовчи 1964 й.т. Ф.Ҳ. ўзининг автомашинасида 3 нафар йўловчи ташиб юрганлиги аниқланиб, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 54-моддаси бўйича жавобгарликка тортилиб, автомашинаси жарима майдончасига жойлаштирилган.

В Узбекистане количество случаев нарушения карантина перевалило за 46 тысяч
С момента объявления карантина по сегодняшний день, в республике выявлены 46 672 факта нарушения мер карантинного ограничения. Об этом сообщает пресс-служба МВД. Из них, в:
- городе Ташкенте – 7 347 фактов;
- Ферганской области – 5 891 факт;
- Ташкентской области – 6 065 фактов;
- Самаркандской области – 4 769 фактов;
- Кашкадарьинской области – 3 759 фактов;
- Сырдарьинской области – 3 594 факта;
- Наманганской области – 2 913 фактов;
- Андижанской области – 2 765 фактов;
- Джизакской области – 1 962 факта;
- Сурхандарьинской области – 1 855 фактов;
- Бухарской области – 1 824 факта;
- Хорезмской области – 1 758 фактов;
- Республике Каракалпакстан – 1 554 факта;
- Навоийской области – 616 фактов.
Например, 10 апреля было установлено, что гражданин С.Б. 2002 г.р., проживающий в массиве Башлык Яккасарайского района города Ташкента, оказывал услуги в парикмахерской в нарушение правил, установленных в период карантина, и был привлечен к административной ответственности в соответствии со статьей 54 Кодекса об Административной ответственности.
10 апреля установлено, что гражданин Ф.Х. 1964 г.р., проживающий в кишлаке Сариосиё махалли «Богча» Ромитанского района Бухарской области, развозил трех человек на своем автомобиле, за что привлечен к ответственности, согласно статье 54 Кодекса об Административной ответственности, и автомобиль помещен на штрафстоянку.