Президент Хастимом маҳалласига борди (фото)
Бу ерда 1 минг 500 нафардан зиёд аҳоли яшайди. Уларнинг кўпчилиги ҳунармандчилик ва савдо билан шуғулланади.
Давлатимиз раҳбари хонадонлардаги шароитларни кириб кўрди, аҳоли вакиллари билан суҳбатлашди. Нуронийлар маҳалладаги турмуш тарзи, ёшларнинг касб-кори ҳақида сўзлаб беришди. Юртимизга тинчлик-осойишталик, хонадонларга файзу барака тилаб дуо қилинди.
Маълумки, мамлакатимизнинг барча ҳудудларида «Обод маҳалла», «Обод қишлоқ» дастурлари амалга оширилмоқда. Йўллар, муҳандислик тармоқлари таъмирланиб, хонадонларга файз кирмоқда. Бу маҳаллани ҳам «Обод хонадон» дастури асосида яхшилаш кўзда тутилмоқда.
– Ҳар бир инсонга муносиб шароит яратиш мақсадимиз ва бурчимиз, – деди Президент.
Давлатимиз раҳбари уйларда ташкил этилган ҳунармандлик устахоналари ва маҳалладаги кичик кўргазмани кўздан кечирди. Ўзини ўзи банд қилишни кенгайтириш, туристлар учун савдо ва хизматларни йўлга қўйиш бўйича мутасаддиларга топшириқлар берди.

Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хастимом (фото)
В махалле проживают более 1,5 тысячи человек. Большая часть семей занимаются ремесленничеством и торговлей.
Глава государства ознакомился с условиями в домах, побеседовал с жителями. Представители старшего поколения рассказали о жизни в махалле, прочитали дуа о мире и спокойствии в нашей стране, благополучии нашему народу.
Как известно, во всех регионах нашей страны реализуются программы «Благоустроенная махалля», «Благоустроенное село», в рамках которых обновляются дороги, инженерные сети. И в этой махалле предусматривается улучшить инфраструктуру на основе программы «Благоустроенный дом».
– Наша цель и обязанность - создать достойные условия для каждого человека, - сказал Президент.
Глава государства осмотрел организованную в махалле ремесленническую мастерскую и небольшую выставку. Ответственным лицам даны поручения по расширению самозанятости населения, организации пунктов торговли и услуг для туристов.