Тамаки 2030 йилгача 8 миллион инсоннинг умрига зомин бўлиши мумкин
Соғлиқни сақлаш вазирлиги мамлакатимизнинг барча ҳудудларида юқумли касалликларнинг олдини олиш, соғлом турмуш тарзини қўллаб-қувватлаш ва аҳолининг жисмоний фаоллигини оширишга қаратилган оммавий тадбирларни мунтазам ташкил этиб келмоқда.
Навбатдаги тадбир 8 июнь, шанба куни «Танлов сиздан: тамаки ёки соғлом ўпкалар» шиори остида ўтказилди. Бу ҳақда Соғлиқни сақлаш вазирлиги Жамоатчилик билан алоқалар бўлими хабар берди.
Жумладан, ушбу оммавий тадбирлар доирасида пойтахтимиздаги Ғофур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғида Соғлиқни сақлаш вазирлиги, ҳамкор ташкилотлар ҳамда аҳли иштирокида 5 километрга фаол юриш ва гимнастика машқлари уюштирилди. Шу билан бирга, «Саломатлик майдончаси», «Биз тамакисиз ҳудуд учун овоз берамиз» тадбирлари ҳам бўлиб ўтди.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти маълумотларига кўра, тамаки маҳсулоти ундан фойдаланувчи инсонларнинг ярмидан кўпининг ўлимига сабабчидир. Сигареталар дунё бўйлаб йилига қарийб 7 миллион одамнинг умрига зомин бўлмоқда. Уларнинг 6 миллиондан ортиғи истеъмолчилар ва собиқ тамаки истеъмолчилари бўлса, 890 мингдан зиёдига эса тамаки тутуни сабаб бўлаётгани ачинарлидир. Тамакига қарши кескин чоралар кўрилмаса, 2030 йилга келиб йиллик ўлимлар сони саккиз миллиондан ошиши мумкин.
Тамакитутунида 4000 дан ортиқ кимёвиймоддалармавжуд бўлиб, улардан камида 250 та зарарлива 50 дан ортиғи канцерогенлардир. Одатий чекиш натижасида келиб чиққан пастки нафас йўлларининг инфекцияларидан дунёда йилига 5 ёшгача бўлган 165 минг нафар бола нобуд бўлмоқда. Катта ёшга етганлари эса иккиламчи тутуннинг таъсирини соғлигида ҳис қилиб туришади. Кичик ёшида нафас йўлида йиғилиб қолган инфекция катта ёшда ушбу аъзода касалликлар ривожланиши хавфини оширади.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти экспертларининг таъкидлашича, Ўзбекистонда катталар орасида чекиш кўрсаткичларига кўра, ҳозирги кунда 2,8 миллион нафар сигарет чекувчилардан 1,4 миллиондан зиёдида (50фоизи) чекиш туфайли эрта ўлим хавфи мавжуд ва тамаки маҳсулотларига қарши фаолроқ чоралар кўрилмаса, бу рақам янада ортиши мумкин.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги ушбу йўналишдаги ишларни мунтазам равишда давом эттиради. Хусусан, июнь ойи давомида «Соғлом овқатланиш– соғлом ҳаёт демакдир», «Зарарли одатлар – умр кушандаси», «Жисмоний фаоллик –узоқ умр кўриш гарови» шиорлари остида ўтказилиши кўзда тутилган.

Минздрав: К 2030 году в мире случаи смерти от табака могут превысить 8 миллионов
Сегодня, 8 июня, Министерство здравоохрания организовало спортивное мероприятие под девизом «Выбор за вами: табак или здоровые легкие». В его рамках семейными поликлиниками в махаллинскихгузарах и на школьных стадионах с участием местного населения проводились массовые мероприятия. Об этом сообщает отдел по связям с общественностью Минздрава.
В частности, Министерством здравоохранения и сотрудничающими организациями в столичном парке культуры и отдыха имени Гафура Гуляма с участием населения проводились занятия активной ходьбой на 5 километров и гимнастикой. Вместе с этим, организовались«Оздоровительные площадки» и мероприятия «Мы голосуем за территорию без табака».
По данным ВОЗ, табак убивает до половины употребляющих его людей. Ежегодно в мире курение приводит почти к 7 миллионам случаев смерти, из которых более 6 миллионов случаев происходит среди потребителей и бывших потребителей табака, и более 890 000 — среди некурящих людей, подвергающихся воздействию вторичного табачного дыма. Если не будут приняты срочные меры, число ежегодных случаев смерти к 2030 году может превысить восемь миллионов.
В табачном дыме присутствует более 4000 химических веществ, из которых, по меньшей мере, 250 известны как вредные, а более 50, как канцерогены. Безопасного уровня воздействия вторичного табачного дыма не существует. От инфекций нижних дыхательных путей, вызванных пассивным курением, в мире умирают 165 000 детей, не достигших 5 лет. Те, кто доживают до взрослого возраста, продолжают ощущать воздействие вторичного табачного дыма на свое здоровье, поскольку частые инфекции нижних дыхательных путей в раннем детстве значительно повышают риск развития болезней дыхания во взрослом возрасте.
Согласно прогнозам специалистов ВОЗ, основанных на последних показателях распространенности курения среди взрослых в Узбекистане, из 2,8 млн нынешних курильщиков свыше 1,4 млн (50%) подвергаются риску преждевременной смерти в связи с курением, а в отсутствие более активных антитабачных мер эта цифра может увеличиться.
Министерство здравоохранения будет системно продолжать осуществляемые работы в данном направлении. В частности, каждую субботу июня пройдут оздоровительные мероприятия под девизами «Здоровое питание — здоровая жизнь», «Вредные привычки — губители жизни», «Физическая активность — гарантия долгой жизни».