Тижорат банклари томонидан кредитларнинг тўлов муддатини узайтириш тартиби
Марказий банкнинг коронавирус пандемияси оқибатида тижорат банклари томонидан кредитларнинг тўлов муддатини узайтириш тартиби тўғрисидаги ахбороти эълон қилинди.
«Коронавирус пандемиясининг аҳоли ва тадбиркорлик субъектларида кредитларни қайтариш билан боғлиқ салбий оқибатларини юмшатиш мақсадида уларнинг кредит тўловлари муддатларини узайтириш юзасидан мурожаатларини кўриб чиқишнинг соддалаштирилган тартибини жорий этиш бўйича кредит ташкилотларига кўрсатмалар берилди.
Бунда кредит ташкилотларига аҳоли ва тадбиркорлик субъектлари томонидан кредит тўловлари муддатларини узайтиришда фақат мурожаатномани тақдим этиш билан чекланиб, мурожаатномада:
— кредит тўловларини узайтириш юзасидан асослантирилган изоҳ;
— карантин даври якунлангандан сўнг кредит ташкилоти томонидан белгиланган муддат ичида кредит шартномасига киритиладиган ўзгартиришларни амалдаги қонун ҳужжатларига мувофиқ расмийлаштириш юзасидан қарздорнинг мажбурияти қайд этилиши лозим.
Ўз навбатида, карантин даври тугагандан сўнг белгиланган муддат ичида қўшимча ҳужжатларни қонунчиликка мувофиқ расмийлаштирилмаган тақдирда кредит шартномасига киритилган ўзгаришлар кредит ташкилоти томонидан бекор қилиниши ва дастлабки шартнома шартлари кучга киришини маълум қиламиз.
Бугунги кунда тижорат банклари томонидан мурожаатларни масофавий қабул қилиш тизимлари яратилмоқда. Ушбу масофавий хизматлар тўғрисида банкларнинг веб-сайтлари ва ижтимоий тармоқлардаги саҳифалари орқали қўшимча маълум қилинади».

Каков порядок продления сроков платежей по кредитам?
Центральный банк Узбекистана разъяснил порядок продления кредитными организациями сроков платежей по кредитам вследствие коронавирусной пандемии.
В целях смягчения негативных последствий коронавирусной пандемии на возвратность кредитов населения и субъектов предпринимательства, кредитным организациям предписано внедрить упрощенный порядок рассмотрения обращений по продлению сроков платежей по кредитам.
При этом, для продления сроков платежей по кредитам населению и субъектам предпринимательства достаточно представить обращение в кредитные организации, в котором должны быть указаны:
- обоснование для продления сроков платежей по кредитам;
- обязательства заемщика по оформлению изменений, вносимых в кредитный договор, в установленные кредитной организацией сроки после завершения карантинного режима согласно действующему законодательству.
Сообщается, что в случае неоформления заемщиком дополнительных документов согласно действующему законодательству, в установленные кредитной организацией сроки после завершения карантинного режима, внесенные в кредитный договор изменения будут аннулированы кредитной организацией с последующим вступлением в силу первоначальных условий договора, действовавших до внесения данных изменений.
На сегодняшний день коммерческими банками ведутся работы по созданию системы дистанционного приема обращений. Информация об этих дистанционных услугах будет дополнительно сообщена через веб-сайты и официальные страницы банков в социальных сетях.