Қозоғистонда коронавирусдан вафот этганлар сони кескин кўпайди
Қозоғистонда COVID-19 қурбонлари сони 396 нафардан 464 нафарга кўпайди, дея хабар берди республика соғлиқни сақлаш вазири Алексей Цой.
14 июль куни Цой Қозоғистонда коронавирус туфайли вафот этганлар сони 396 нафарга етганини маълум қилганди.
«Қозоғистонда 66 895 киши COVID-19 ни юқтирган, улардан 26 175 нафари даволанмоқда, 40 256 киши шифохонадан тузалиб чиққан, 464 киши ҳаётдан кўз юмди», — деганди Цой.
Унинг таъкидлашича, COVID-19 билан боғлиқ вазият барқарорлашиб, кунига ўртача 1,7-1,8 минг кишида аниқланмоқда.
Мамлакат президенти Қосим-Жўмарт Тўқаев ҳукуматга касалланиш, жумладан, пневмония билан боғлиқ статистикани аниқлашни топширган. Унинг сўзларига кўра, нақадар аянчли бўлмасин, пандемия билан боғлиқ барча маълумотлардан кенг жамоатчилик хабардор бўлиши даркор.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги маълумотларига кўра, жорий йилнинг биринчи ярмида Қозоғистонда пневмония билан боғлиқ 98,5 мингта ҳолат қайд этилди. 2019 йилнинг биринчи ярмида 64 мингта ҳолат аниқланганди. Боз устига, қарийб 56 мингта пневмония ҳолати 1 — 8 июль кунлари рўйхатга олинган.
Қозоғистон 1 августдан бошлаб лабораторияда тасдиқланган коронавирус ҳолатлари ҳамда COVID-19 га ўхшаш аломатлари бўлган пневмония билан касалланиш статистикасини умумлаштирмоқчи.

В Казахстане число жертв коронавируса достигло 464
Число жертв COVID-19 в Казахстане выросло с 396 до 464, сообщил в пятницу министр здравоохранения республики Алексей Цой.
Во вторник Цой сообщал, что число умерших от коронавируса в Казахстане составляет 396.
«В Казахстане зарегистрировано 66 895 заболевших COVID-19, из них получают лечение 26 175, выписанных — 40 256, умерших — 464», — сказал Цой в ходе заявления для прессы.
Он отметил, что ситуация с заболеваемостью COVID-19 стабилизировалась на уровне 1,7-1,8 тысячи человек в сутки.
Ранее президент страны Касым-Жомарт Токаев заявил, что поручил правительству определиться со статистикой заболеваемости, в том числе в связи с пневмонией. По его словам, все данные по ситуации с пандемией, какими бы печальными они ни были, должны быть достоянием общества. По данным Минздрава, за первое полугодие в Казахстане зафиксировано 98,5 тысячи случаев заболевания пневмонией в сравнении с 64 тысячами случаев за аналогичный период 2019 года. Кроме того, более 56 тысяч случаев пневмонии было зафиксировано только с 1 по 8 июля. Казахстан с 1 августа объединит статистику с лабораторно подтвержденными случаями коронавируса и данными по заболеваемости пневмонией со схожими с COVID-19 симптомами.