Бухорога келишимиздан мақсад 2 миллиондан зиёд аҳолининг турмушини яхшилаш – Президент
Президент Шавкат Мирзиёевнинг Бухоро вилоятига ташрифи арафасида «Қоракўл» эркин иқтисодий зонасида «Enpipe» корхонаси ишга туширилди.
Умумий қиймати 58 миллион доллар бўлган лойиҳа тўлиқ хорижий инвестиция ҳисобидан амалга оширилди. Хитой, Туркия, Нидерландия ва Испаниядан замонавий ускуналар келтириб ўрнатилиб, йилига 300 минг тонна металл қувурлар ишлаб чиқариш ташкил этилди.
Тўғри чокли услубда тайёрланувчи бу қувурлар юқори босимга ва ташқи таъсирларга чидамлилиги билан ажралиб туради. Илгари бундай маҳсулотлар, асосан, хориждан олиб келинар эди. Ташишда қувурлар ҳажми кўп жой эгаллагани учун нархи ҳам қимматга айланарди.
Энди турли қалинликдаги металлар лист шаклида олиб келиниб, шу ерда тайёрланмоқда. Бунинг самарасида таннарх 25 фоиз арзонлашди.
Газ-кимё ва тоғ-кон саноати, қурилиш ва бошқа соҳаларда бундай чидамли қувурларга талаб юқори. Хусусан, шу ерда қурилаётган МТО газ-кимё мажмуасида ҳам шундан фойдаланилади.
Корхонада 400 дан ортиқ киши доимий иш билан таъминланди.
Давлат раҳбарига корхонанинг режалари, навбатдаги босқичлар ҳақида маълумот берилди.
Ушбу лойиҳанинг иккинчи босқичини амалга ошириш учун ишлар бошлаб юборилган. Унда босимга бардошли турли ҳажмдаги резервуарлар ишлаб чиқарилади. Яна 500 та янги иш ўрни яратилади.
Лойиҳа тўлиқ қувват билан ишласа, 121 миллион долларлик маҳсулотлар тайёрлаш имкони туғилади. Корхонанинг экспорт салоҳияти янада ортади.
Давлат раҳбари шу ерда оммавий ахборот воситалари вакиллари билан суҳбатлашди.
- Бугун Бухорога келишимиздан мақсад 2 миллиондан зиёд аҳолининг турмушини яхшилаш, даромад манбаи яратиш, камбағалликни қисқартириш. Вилоятнинг кўп жойида экин экиш учун ернинг шўрини ювиш керак. Шунинг учун биз кўпроқ саноатга эътибор бераяпмиз. Мана шу заводни ҳам нима учун қурдик? Бундай қувурларни олиб келиш учун кўп пулимиз йўлга кетарди. Бугун яна янги иншоотлар қурилишини бошлаймиз. Уларнинг атрофида бир нечта корхоналар, иш ўринлари пайдо бўлади. Пировард натижада одамларнинг уйига ёруғлик, ишонч ва умид киради. Ана шу умид бизларни бирлаштиради, - деди Президент.
Вилоят саноатида «Қоракўл» эркин иқтисодий зонаси яна бир замин бўлади. Ушбу ҳудуд Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 13 августдаги тегишли қарорига асосан ташкил этилган. Унинг умумий майдони 566 гектар бўлиб, 5 та йирик лойиҳа жойлаштирилган. Улар босқичма-босқич амалга оширилиб, якунда уч мингга яқин иш ўрни яратилиши мўлжалланган.

«Цель нашего приезда в Бухару – улучшение жизни более 2 миллионов жителей» – Президент
В преддверии визита Президента Шавката Мирзиёева в Бухарскую область в свободной экономической зоне «Каракуль» было введено в строй предприятие «Enpipe».
Проект общей стоимостью 58 миллионов долларов реализован полностью за счет иностранных инвестиций. Привезено и установлено современное оборудование из Китая, Турции, Нидерландов и Испании, что позволило наладить производство мощностью 300 тысяч тонн металлических труб в год.
Эти трубы, изготавливаемые методом прямого шва, отличаются стойкостью к высокому давлению и внешним воздействиям. Ранее такие изделия в основном импортировались из-за рубежа. Из-за больших объемов труб их транспортировка требовала большой вместимости, что увеличивало их стоимость.
Вместо этого теперь доставляются металлические листы различной толщины, из которых завод изготавливает трубы. Благодаря этому их себестоимость снизилась на 25 процентов.
В газохимической и горнодобывающей промышленности, строительстве и других отраслях имеется высокий спрос на такие стойкие трубы. В частности, они будут использоваться в строящемся здесь газохимическом комплексе МТО.
На предприятии трудоустроено более 400 человек.
Президенту представлены планы и информация о следующих этапах развития завода.
Начаты работы по реализации второго этапа проекта. Намечено наладить выпуск резервуаров различных размеров, стойких к высокому давлению. Будет создано еще 500 новых рабочих мест.
С выходом проекта на полную мощность станет возможным производство продукции на сумму 121 миллион долларов. Значительно увеличится экспортный потенциал предприятия.
- Цель нашего приезда в Бухару сегодня – улучшение жизни более 2 миллионов жителей, создание источников дохода, сокращение бедности. Во многих местах области высокая засоленность почвы. Поэтому мы уделяем больше внимания не сельскому хозяйству, а промышленности. Почему мы построили этот завод? Раньше мы тратили много денег на импорт таких труб. Более того, сегодня начнем строительство новых объектов. Вокруг них появятся другие предприятия и рабочие места. В конечном итоге в дома людей придут свет, уверенность и надежда. Эта надежда объединяет нас, – сказал Президент.
В промышленности области свободная экономическая зона "Каракуль" будет играть важную роль. Она создана на основании соответствующего постановления Президента Республики Узбекистан от 13 августа 2021 года. Ее общая площадь составляет 566 гектаров, уже размещены 5 крупных проектов. По завершении всех этапов их реализации общее количество рабочих мест составит около трех тысяч.