Шавкат Мирзиёев ва рафиқаси ХХР раиси Си Цзиньпиннинг таклифи билан Пекинга борди
Хитой Халқ Республикаси Раиси Си Цзиньпиннинг таклифига биноан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев рафиқаси билан бирга амалий ташриф билан Пекин шаҳрига келди.
«Шоуду» халқаро аэропортида Ўзбекистон етакчисини ХХР фавқулодда вазиятлар вазири Ван Сянси ва бошқа расмий шахслар кутиб олди.
Олий мартабали меҳмонлар шарафига икки мамлакат давлат байроқлари кўтарилди, фахрий қоровул саф тортди.
Ташриф доирасида 17-18 октябрь кунлари Шавкат Мирзиёев ХХР Раиси Си Цзиньпин ва Хитой Халқ сиёсий маслаҳат кенгаши раиси Ван Хунин билан музокаралар, бошқа икки томонлама учрашувлар ўтказиши режалаштирилган.
Ўзбекистон етакчиси «Бир макон, бир йўл» халқаро форумининг очилишида иштирок этади ва ялпи сессиясида нутқ сўзлайди.

Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл в Пекин
По приглашению Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл с рабочим визитом в город Пекин.
В международном аэропорту «Шоуду» главу нашего государства встретили министр по чрезвычайным ситуациям КНР Ван Сянси и другие официальные лица.
В честь высоких гостей были подняты государственные флаги двух стран и выстроен почетный караул.
В ходе визита 17-18 октября запланировано проведение переговоров с Председателем КНР Си Цзиньпином и председателем Народного политического консультативного совета Китая Ван Хунином, других двусторонних встреч.
Лидер Узбекистана примет участие в открытии Международного форума «Один пояс, один путь», в рамках которого выступит с речью на пленарной сессии.