Республика бўйича 6 ойда 2,2 млрд сўмлик ортиқча пенсиялар ҳисоблангани айтилди
Ўтган ярим йилда Пенсия жамғармаси тизимида 3 292 ҳолатда 5 млрд 718,3 млн сўмлик молиявий хатоликлар ва ортиқча пенсия тўловлари аниқланган.
Бу ҳақда Жамғарманинг Ички аудит ва молиявий назорат бўлими бошлиғи Дилшод Мирсаидовнинг маълум қилишича, ушбу хатоликлар қуйидаги йўналишларда йўл қўйилган:
– «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри» ахборот тизими орқали кам таъминланган оилаларга болалар нафақаси ва моддий ёрдам тайинлаш учун маълумотларни хато шаклланиши натижасида 2 194 ҳолатда 3 млрд 510,3 млн сўм;
– Давлат пенсия ва нафақаларининг нотўғри тайинланиши ва ҳисобланиши натижасида 913 ҳолатда 2 млрд 179,7 млн сўм;
– Ҳудудларда бухгалтерия ҳисобини юритишда смета-штат ва бюджет интизомининг бузилиши натижасида 185 ҳолатда 28,2 млн сўм.
Ушбу аниқланган қонунбузилиш ҳолатларининг барчаси ҳуқуқий баҳо бериш учун ҳуқуқни муҳофаза қилиш идораларига топширилган.
Шунингдек, ортиқча тўловлар юзага келишига сабабчи бўлган 221 нафар ходимларига нисбатан турли интизомий жазо чоралари қўлланилиб, 45 нафар айбдорлар билан тузилган меҳнат шартномалари бекор қилингани айтилди.

В Пенсионном фонде обнаружены ошибки и излишние выплаты почти на 6 млрд сумов
За прошедшие полгода в системе Пенсионного фонда в 3 292 случаях выявлены финансовые ошибки и излишние выплаты пенсий на 5 718,3 млн сумов. Об этом сообщил начальник Отдела внутреннего аудита и финансового контроля Дилшод Мирсаидов.
В результате неправильного формирования данных при назначении нуждающимся семьям детского пособия и материальной помощи через информационную систему «Единый реестр социальной защиты» выявлены ошибки на сумму 3 510,3 млн сумов.
В результате неправильного назначения и исчисления государственных пенсий и пособий – на сумму 2 179,7 млн сумов;
В результате нарушения сметно-штатной и бюджетной дисциплины в регионах – на сумму 28,2 млн сумов.
Материалы по всем выявленным правонарушениям направлены в правоохранительные органы для дачи правовой оценки.
В отношении 221 работника, из-за ошибок которых было выплачено больше положенного, применены дисциплинарные меры, 45 работников были освобождены от должностей.