Оқ уйни портлатиш режаси учун америкалик 15 йилга қамалди
Америка суди Жоржия штати фуқаросини қурол ва портловчи воситалар ёрдамида Оқ уйга ҳужум қилишга урингани учун 15 йилга озодликдан маҳрум қилди. Бу ҳақда «РИА Новости» хабар берди.
Таъкидланишича, Камминг шаҳрида истиқомат қилувчи 23 ёшли Хашер Жалол Тахеб Оқ уйга террорчилик ҳужумини режалаштириб юрган. Чунки бу жиҳодда қатнашиш мажбуриятларидан бири бўлгани айтилмоқда.
Тахебга нисбатан тергов ҳаракатлари бир йилдан ортиқ давом этган. 2018 йил март ойида маҳаллий фуқаролардан бири ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларига ёш йигит радикаллашганлиги ва чет элга боришни режалаштираётганини маълум қилган. 2019 йил январда Тахеб ФҚБ агентлари томонидан ҳибсга олинган.

Американец получил 15 лет тюрьмы за планы взорвать Белый дом
Американский суд приговорил жителя штата Джорджия к 15 годам тюрьмы за попытку нападения на Белый дом с использованием оружия и взрывчатки. Об этом сообщает РИА Новости.
Отмечается, что 23-летний житель города Камминг Хашер Джаллал Тахеб (Hasher Jallal Taheb) планировал террористическую атаку на Белый дом поскольку это было одним из его обязательств участия в джихаде.
Расследование в отношении Тахеба продолжалось более года после получения сведений от одного из местных жителей. В марте 2018-го он сообщил правоохранительные органы, что молодой человек был радикализован и планирует поехать за рубеж. В январе 2019 года он был арестован агентами ФБР.