Андижонда ўқитувчилар ҳашарга чиқарилди: вазирлик баёноти
Андижонда ўқитувчилар мактаб ҳашарига жалб этилгани хабар берилди. Мактабгача ва мактаб таълими вазирлигига кўра, вазият назоратга олинган ва ўрганилмоқда.
Ижтимоий тармоқлар орқали Андижон вилояти, Марҳамат туманидаги 42-умумтаълим мактаби ўқитувчиларининг мактаб таъмири ишларига жалб қилинганлигига доир хабарлар тарқалди.
Айни вақтда мазкур ҳолат Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги томонидан қатъий назоратга олинган ҳамда атрофлича ўрганиб чиқилмоқда.
Айтиш лозимки, “Педагогнинг мақоми тўғрисида”ги Қонунида педагогни касбий фаолияти билан боғлиқ бўлмаган ишларга жалб қилиш тақиқланиши аниқ кўрсатиб ўтилган. Шунингдек, уларни бирон-бир шаклда меҳнатга маъмурий тарзда мажбурлаш қонунда белгиланган тартибда жавобгарликка сабаб бўлади.
Шу нуқтаи назардан юқоридаги ҳолатга сабабчи бўлган масъул ходимларга нисбатан белгиланган тартибда таъсир чоралари кўрилиши таъминланади.
"Ижтимоий тармоқ фаолларидан битта мактабдаги ҳолатни умумий вазият сифатида баҳоламасликни сўраймиз", дейилади хабарда.

В сети распространилось сообщение о том, что в Мархаматском районе Андижанской области учителей 42-й общеобразовательной школы привлекли к ремонтным работам. Министерство дошкольного и школьного образования прокомментировало ситуацию.
В ведомстве отметили, что в законе Республики Узбекистан «О статусе педагога» чётко указано, что педагогов запрещено привлекать к работам, не связанным с их профессиональной деятельностью. Кроме того, принудительное привлечение педагогов к труду в какой-либо форме влечёт за собой ответственность в установленном законом порядке. В этой связи в отношении ответственных лиц, допустивших данную ситуацию, будут применены соответствующие меры воздействия.
Хокимият Андижанской области также отреагировал на ситуацию, заявив, что вопрос касается достоинства педагогов, и в связи с этим он взят под личный контроль хокима области.
«По инициативе хокимията области в сотрудничестве с ответственными организациями создана рабочая группа, которая оперативно начала объективное и всестороннее изучение ситуации. Поскольку на данный момент проводится проверка, мы просим пользователей соцсетей, блогеров и представителей СМИ не распространять непроверенную информацию», — отметили в хокимияте.
Сообщается, что по завершении проверки будет предоставлена подробная информация, а в отношении виновных лиц будут приняты строгие меры.