«Арда Хива» халқаро туризм аренасида янги бренд
Санкт-Петербург халқаро иқтисодий форуми (ПМЭФ) доирасида Ўзбекистоннинг энг йирик туристик лойиҳаларидан бири — «Арда Хива» туристик мажмуасини халқаро бозорларда тарғиб қилишга қаратилган муҳим ҳамкорлик келишуви имзоланди.
Туристик инфратузилмани бошқариш ва ривожлантириш соҳасидаги етакчи Россия компанияларидан бири — «Cronwell Development» ҳамда Россиянинг йирик онлайн саёҳатлар агрегатори — «Островок» ўртасида имзоланган келишув Ўзбекистон Республикаси Хоразм вилоятида жойлашган кўп тармоқли «Арда Хива» туристик мажмуасини халқаро майдонда илгари суришнинг янги босқичини бошлаб берди.
Мазкур ҳамкорлик Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг амалий натижаси сифатида баҳоланмоқда. Бу ислоҳотлар мамлакат туристик инфратузилмасини модернизация қилиш, бой тарихий-маданий меросни жаҳон туристик маршрутларига интеграция қилиш ҳамда хорижий сайёҳлар оқимини кўпайтиришга қаратилган.
Эришилган келишувларга мувофиқ, томонлар «Арда Хива» мажмуасини Россия ва бошқа истиқболли бозорларда тарғиб қилиш, янги туристик маҳсулотлар ишлаб чиқиш, халқаро кўргазма ва форумларда иштирок этиш, шунингдек, ишбилармонлик алоқалари ва шериклик муносабатларини кенгайтириш бўйича ҳамкорлик қилади.
Келишувни «Кронвелл Девелопмент» МЧЖ бош директори Алексей Мусакин ва «Бронирование гостиниц» («Островок») МЧЖ бош директори Дарья Кочеткова имзолади. Шунингдек, томонлар режалаштирилган ташаббусларни амалга ошириш бўйича амалий “йўл харитаси” вазифасини ўтайдиган қўшма чора-тадбирлар режасини ҳам тасдиқладилар.
Мутахассислар фикрича, мазкур келишув Ўзбекистоннинг туристик экспортини кенгайтириш, Россиядан келувчи сайёҳлар оқимини ошириш ҳамда қадимий Хиванинг минтақанинг муҳим туристик марказларидан бири сифатидаги халқаро нуфузини янада мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Экспертлар таъкидлашича, ушбу ҳамкорлик нафақат «Арда Хива» мажмуаси, балки бутун Хоразм вилояти ва Ўзбекистон туризм соҳаси учун янги имкониятлар эшигини очади. Бу эса мамлакатнинг бой тарихий-маданий мероси, замонавий туристик инфратузилмаси ва очиқ инвестиция сиёсати халқаро майдонда янада кенг тарғиб қилинишига хизмат қилади.

Арда Хива новый бренд на международной арене туризма
В рамках Петербургского международного экономического форума (ПМЭФ) было подписано важное соглашение о сотрудничестве, направленное на продвижение одного из крупнейших туристических проектов Узбекистана — туристического комплекса «Арда Хива» на международных рынках.
Соглашение между одной из ведущих российских компаний в сфере управления и развития туристической инфраструктуры — «Cronwell Development» — и крупнейшим российским онлайн-агрегатором путешествий «Островок» открывает новый этап в международном продвижении многофункционального туристического комплекса «Арда Хива», расположенного в Хорезмской области Республики Узбекистан.
Данное партнёрство рассматривается как практический результат масштабных реформ, реализуемых по инициативе Президента Республики Узбекистан и направленных на модернизацию туристической инфраструктуры страны, интеграцию историко-культурного наследия в глобальные туристические маршруты и увеличение потока иностранных туристов.
Согласно достигнутым договорённостям, стороны будут совместно работать над продвижением комплекса «Арда Хива» на российском и других перспективных рынках, разработкой новых туристических продуктов, участием в международных выставках и форумах, а также расширением деловых контактов и партнёрских связей.
Подписи под соглашением поставили генеральный директор ООО «Кронвелл Девелопмент» Алексей Мусакин и генеральный директор ООО «Бронирование Гостиниц» («Островок») Дарья Кочеткова. Кроме того, стороны утвердили совместный план мероприятий, который станет практической дорожной картой реализации намеченных инициатив.
По мнению экспертов, соглашение будет способствовать расширению туристического экспорта Узбекистана, росту туристического потока из России и дальнейшему укреплению международной привлекательности древней Хивы как одного из ключевых туристических центров региона.
Эксперты отмечают, что данное партнёрство открывает новые возможности не только для комплекса «Арда Хива», но и для всей туристической отрасли Хорезмской области и Узбекистана в целом. Это способствует более широкому продвижению богатого историко-культурного наследия страны, современной туристической инфраструктуры и открытой инвестиционной политики Узбекистана на международной арене.