Бухорода аслида йўқ сохта пулни сотиш эвазига даромад топмоқчи бўлган ёшлар қўлга олинди.
- Алло, мен сизга 2-3 миллион сохта пул етказаман. Ҳақиқий пулдан фарқ қилмайди. Фақат бунинг учун пластик картамга 600 минг сўм ўтказма қиласиз.
- Бўлди, ҳозир-да!- “мижоз” зум ўтмай, ўзига рақамлари ёзиб ташланган пластик картага 600 минг сўм миқдорида пул ўтказма қилади.
Бухоро вилояти ИИБ ахборот хизмати ходими Умид Баракаевнинг “Хабар.уз”га маълум қилишича, бухоролик 21 ва 23 ёшли фуқаролар Р.И. ва Ч.Ж.лар ўзаро тил бириктирган ҳолда фирибгарлик орқали пул топишнинг янгича йўлига ўтишган. Улар фуқароларни алдаб, гўёки сохта пул етказиб беришни ваъда қилиб, чўнтакларини мўмайгина даромадга тўлдирмоқчи бўлишган.
Маълум бўлишича, Шофиркон туманидаги Дўрмон маҳалласида истиқомат қилувчи “уддабурон” бу икки ёш осон йўл билан пул топиш мақсадида “Сохта пул” номли телеграм гуруҳ очишган. Унда 600 минг миқдоридаги пулларни тегишли пластик картага ўтказиш орқали сохта, аммо катта пулга эга бўлиш мумкинлигини билдиришган.
Текин даромадга ўч ёшлар уларга ишонишган. Шундайлардан бири 17 ёшли Ф.А. админлар томонидан шахсий профилига ташланган пластик картага 600 минг сўм миқдорида пул ўтказган. Бироқ, 600 минг сўм эвазига кўп миқдордаги сохта пулларни қўлга киритмоқчи бўлган Ф.А. тенгдошларига “чувв” тушганини англаб етган.
Орадан бир неча соат вақт ўтиб, “сохта пул ижодкорлари” ички ишлар органлари ходимлари томонидан қўлга олинишган.
Тергов ҳаракатлари давомида икки ёш фуқаро ҳеч қандай сохта пуллар йўқлиги, бу ишни пул топиш мақсадида режалаштиришганини билдиришган. Ҳақиқатан ҳам айбдорларда ҳеч қандай сохта пуллар йўқлиги ҳам ошкор бўлган.
“Йиллар ўтган сайин жиноятлар тури ортиб бормоқда. Айниқса, ҳаётда ўз ўрнини топиш арафасида турган ёшлар эгри йўлларни ўйлаб топишаётгани хавотирли”,-дейди Умид Баракаев.
Мазкур жиноий гуруҳ аъзоларига нисбатан, Ўзбекистон Республикаси жиноят кодексининг 168- (Фирибгарлик) моддаси, 2-қисми билан айблов эълон қилинган. Шунингдек, ҳозирги кунда мазкур жиноий иш бўйича гумон қилинувчи шахснинг худди шу турдаги фош этилмасдан қолаётган жиноятларига алоқадорлигини аниқлаш юзасидан тезкор суриштирув ишлари олиб борилмоқда. Тергов ҳаракатлари давом этмоқда.

В Бухаре задержаны молодые люди, которые пытались заработать на продаже фальшивых денег, которых на самом деле не существовало.
– Алло, я доставлю вам 2–3 миллиона фальшивых сумов. Они ничем не отличаются от настоящих. Только вам нужно перевести 600 тысяч сумов на мою банковскую карту.
– Хорошо, сейчас переведу! – «клиент» без промедления переводит 600 тысяч сумов на карту с указанными цифрами.
Согласно информации сотрудника пресс-службы УВД Бухарской области Умида Баракаева, предоставленной «Xabar.uz», двое жителей Бухары — граждане Р.И. (21 год) и Ч.Ж. (23 года) — вступили в сговор и выбрали новый способ заработка посредством мошенничества. Обманывая граждан, они якобы обещали доставку фальшивых денег и пытались таким образом хорошо подзаработать.
Выяснилось, что эти двое «предприимчивых» молодых людей, проживающих в махалле Дурмон Шафирканского района, ради лёгкой наживы создали Telegram-группу под названием «Фальшивые деньги». В группе утверждалось, что можно получить крупную сумму фальшивых денег, просто переведя 600 тысяч сумов на указанную банковскую карту.
Желавшие легких денег молодые люди поверили им. Один из таких — 17-летний Ф.А. — перевёл 600 тысяч сумов на банковскую карту, присланную администраторами в личные сообщения. Однако Ф.А., надеявшийся получить за эти деньги крупную сумму фальшивых купюр, вскоре понял, что стал жертвой обмана со стороны своих сверстников.
Спустя несколько часов «создатели фальшивых денег» были задержаны сотрудниками органов внутренних дел.
В ходе следственных действий двое молодых граждан признались, что на самом деле никаких фальшивых денег у них не было, и весь план был придуман исключительно ради заработка. Действительно, при проверке было установлено, что у обвиняемых не имелось никаких поддельных купюр.
В отношении членов данной преступной группы было выдвинуто обвинение по части 2 статьи 168 (Мошенничество) Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Кроме того, в настоящее время по данному уголовному делу ведутся оперативно-разыскные мероприятия, направленные на установление причастности подозреваемого к аналогичным нераскрытым преступлениям. Следственные действия продолжаются.