Чирчиқда «жангарилар» ҳужумини қайтариш бўйича махсус-тактик машғулотлар ўтказилди
Мудофаа вазирлигига қарашли Тошкент вилоятидаги ҳарбий қисмлардан бирида «Объектда табиий ва техноген хусусиятли фавқулодда вазиятлар ҳамда террорчилик ва ёнғин содир бўлганда корхона маъмурияти ва фуқоро муҳофазаси тузилмаларининг ҳаракатлари»мавзусида махсус-тактик ўқуви ўтказилди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати хабар қилди.
Ўқувда Мудофаа вазирлиги Тоифаланган объектларни қўриқлаш қўшинлари қўмондонлиги ҳарбий хизматчилари, «Ўрта Чирчиқ ГЭС Каскади» унитар корхонаси, Тошкент вилояти ва Бўстонлиқ тумани ФВБ ҳамда Бўстонлиқ тумани ИИБ ходимлари иштирок этди.
Режага асосан ҳарбий қисм офицерлар таркиби билан ҳафта давомида алоҳида ва биргаликдаги қўмондонлик-штаб тайёргарлиги машғулотлари ўтказилди. Жанговар ҳаракатлар ўйин харитаси чизилиб, машғулотда фойдаланиш учун тайёрланди. Махсус-тактик ўқув икки босқичда амалга оширилди.
Машғулот ғоясига кўра шартли душман жангарилари енгил автомобилда Тошкент—Сижжак йўлидаги Чирчиқ дарёсида жойлашган кўприкка қуролли ҳужум уюштирди. Ҳужум кўприкни қўриқлаётган ҳарбий хизматчилар томонидан қайтарилиб, шартли душманга талафот етказилади.
Машқ давомида режалаштирилган барча ўқув саволлар амалда бажарилди. Ҳарбий хизматчилар керакли кўникма ҳосил қилди. Бўлинма командирлари жанг мобайнида бўйсинувчиларни бошқариш кўникмаларини такомиллаштирди.

В Чирчике проведены тактико-специальные учения по отражению атаки террористов
В одной из воинских частей Министерства обороны проведены тактико-специальные учения по теме: «Действия администрации предприятия и формирований сил гражданской защиты при возникновении на объектах чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, а также при возникновения террористической и пожарной опасности».
В учениях приняли участие военнослужащие командования Войск охраны категорированных объектов Министерства обороны, сотрудники унитарного предприятия “Ўрта Чирчиқ ГЭС Каскади”, Ташкентского областного и Бостанлыкского районного отделений МЧС, Бостанлыкского РОВД.
Согласно утвержденного плана в течение недели с офицерским составом воинской части проводились командно-штабные занятия по подготовке к данным учениям. Сценарий учений наносился на карты, подготовленные для проведения мероприятия. Тактико-специальные учения прошли в два этапа.
По замыслу учений, группа условных боевиков на легковом автомобиле организовала нападение на мост, находящйся на автодороге Ташкент-Сиджак. Нападение успешно отражено силами охранявших мост военнослужащих, причем условный противник понес потери.
В ходе учений все намеченные вопросы были практически отработаны. Военнослужащие получили нужные навыки, командиры подразделений в ходе учебного боя усовершенствовали методику управления подчиненными.