Энергетика вазири ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси томонидан «GTL» заводидаги якуний босқич қурилиш ишлари ҳолати ўрганилди (фото)
«Ўзбекнефтгаз GTL» заводида олиб борилаётган инвестицион лойиҳа ҳолатини ўрганиш мақсадида Энергетика вазири Алишер Султонов ва «Ўзбекнефтгаз» АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаев, «ERIELL Group» Бошқаруви раиси Бахтиёр Фозилов қурилиш майдонида бўлди.
Ташриф давомида заводнинг технологик ҳудудларида ишга тушириш олди ишлари ва қувур, ускуналарнинг синов ишлари жараёни билан батафсил танишиб чиқилди. Шунингдек, GTL лойиҳаси қурилишининг якуний босқичларида амалга оширилаётган ишлар қурилиш майдонида муҳокама қилинди.
Қурилиш ишларида қатнашаётган пудратчи ташкилотлар вакиллари билан ишларни жадаллаштириш бўйича амалий чоралар кўрилишига келишиб олинди. Лойиҳа қуриб топширилганидан сўнг, ишга қўшиш (пуско-наладка)га тайёргарлик аҳволи, пандемия шароитида жалб қилинадиган маҳаллий ҳамда хорижлик мутахассислар тайёргарлиги бўйича масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Лойиҳага тааллуқли бўлган ички ва ташқи инфратузилма объектлари бўйича амалга оширилаётган ишлар таҳлили ўтказилиб масъулларга муддатли кўрсатмалар берилди.
Ўз навбатида, ишга тушириш-созлаш ишлари давом этаётган ишларни якунлаш бўйича масъуллар ва GTL заводи раҳбари Фаҳриддин Абдурасуловга кўрсатмалар берилди.
Эслатиб ўтамиз, лойиҳанинг бош пудратчилари – Кореянинг «Hyundai Engineering», «Hyundai Engineering&Construction» ҳамда «Enter Engineering» (Сингапур) консорциуми томонидан заводда ускуналарни ишга тушириш ишлари фаол суръатларда олиб борилмоқда.
Шу жумладан, лойиҳада ҳаво ажратиш қурилмасининг қурилиши, созлаш ва ишга тушириш ишлари доирасида субпудратчи сифатида иштирок этаётган «Air Products and Chemicals, Inc.» компаниясининг Марказий Европа, Россия ва МДҲ давлатлари бўйича Вице-президенти Вацлав Гарант, «ERIELL Group» Бошқаруви раиси Бахтиёр Фозилов ва «Enter Engineering Pte. Ltd.» бош ижрочи директори Улуғбек Усмонов билан ўтказилган муҳокамаларда ҳаво ажратиш ва бошқа қурилмалар доирасида қурилиш ишларини йил охирига қадар битиришга келишиб олинди.
Кутилаётган тантанали очилиш маросимини юқори даражада ўтказиш бўйича «Ишчи гуруҳ»ни шакллантирилди ва чора-тадбирлар режасини ишлаб чиқилди. Заводни жорий йилнинг декабрь ойи охирига қадар ишга тушириш режалаштирилган.
GTL лойиҳаси ишга тушгач, йилига 3,6 миллиард куб метр тозаланган табиий газ (метан) қайта ишланади ва 1,5 миллион тонна юқори сифатли синтетик суюқ ёқилғи, жумладан, 307 минг тоннадан ортиқ авиакеросин, 724 минг тонна дизель ёқилғиси, 437 минг тонна нефть, кимё соҳаси учун хомашё бўлган нафта, 53 минг тонна суюлтирилган газ ишлаб чиқарилишига эришилади.

Министр энергетики и Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» изучили состояние завершающего этапа строительных работ на заводе «GTL» (фото)
Министр энергетики Алишер Султанов, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев, Председатель Правления «ERIELL Group» Бахтиёр Фазилов посетили строительную площадку с целью изучения состояния инвестиционного проекта, реализуемого на заводе «Uzbekistan GTL».
В ходе визита были подробно ознакомлены с процессом пусконаладочных работ и испытаний труб и оборудования на технологических зонах завода. Также на строительной площадке обсуждены работы, выполняемые на завершающих этапах строительства проекта «GTL».
С представителями подрядных организаций, задействованных в строительных работах, достигнута договоренность о принятии практических мер по ускорению работ.
Вместе с тем, после завершения проекта обсуждены вопросы подготовки к пусконаладочным работам, подготовки местных и зарубежных специалистов, привлекаемых в условиях пандемии.
Проведен анализ выполняемых работ по объектам внутренней и внешней инфраструктуры, относящимся к проекту, ответственным лицам даны указания со сроком.
В свою очередь, ответственным лицам и руководителю завода «GTL» Фариддину Абдурасулову были даны указания по завершению пусконаладочных работ.
Стоит отметить, что генеральные подрядчики проекта – корейский консорциум «Hyundai Engineering», «Hyundai Engineering & Construction» и «Enter Engineering» (Сингапур) активно ведут работу по запуску оборудования на заводе.
В частности, в ходе обсуждений с Вице-президентом компании «Air Products and Chemicals, Inc.» по странам Центральной Европы, России и СНГ Вацлавом Гарантом, Председателем Правления «ERIELL Group» Бахтиером Фазиловым и Генеральным директором «Enter Engineering Pte. Ltd.» Улугбеком Усмановым, выступающими в качестве субподрядчиков в рамках проекта по строительству, наладке и вводу в эксплуатацию была достигнута договоренность завершить строительные работы установки разделения воздуха и других устройств до конца года.
Также создана Рабочая группа и разработан план мероприятий по проведению церемонии торжественного открытия завода на высоком уровне. Запуск завода запланирован до конца декабря текущего года.
С вводом в эксплуатацию завода проекта «GTL» в год будет перерабатываться 3,6 млрд кубометров очищенного природного газа (метана) и будет достигнуто производство 1,5 миллиона тонн высококачественного синтетического жидкого топлива, в том числе более 307 тысяч тонн авиакеросина, 724 тысячи тонн дизельного топлива, 437 тысяч тонн нефти, нафты – сырья для химической отрасли, 53 тысячи тонн сжиженного газа.