«Ҳаж» ва «Умра» зиёратларига ноқонуний юбориш ҳолатлари фош этилди
ДХХ ва ИИВ томонидан жойларда ўтказилган тезкор тадбирларда «Ҳаж» ва «Умра» зиёратларига ноқонуний юбориш ҳолатлари фош этилди.
Жумладан, Наманган вилоятида қайд этилган ҳолатда, Андижон вилоятининг Балиқчи туманида яшовчи, 1969 йилда туғилган шахс маҳаллий фуқаронинг ишончига кириб, унинг ота-онасини Наманган шаҳридаги сайёҳлик фирмаларидан бири орқали жорий йилги мавсумда Саудия Арабистонига «Ҳаж» зиёратига юбориш эвазига 20 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Бошқа ҳолатда эса Наманган шаҳридаги туристик фирмада иш юритувчи бўлиб ишловчи, 1981 йилда туғилган шахс 2 нафар фуқарони ушбу фирма орқали жорий йилги «Ҳаж» мавсумида эзгу амалларни бажариш учун Саудия Арабистонига юбориш эвазига 15 минг АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 10 минг АҚШ доллари олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланди.
Хоразм вилоятида кузатилган ҳолатда, Гурлан туманида яшовчи, 1974 йилда туғилган шахс Қорақалпоғистон Республикасининг Элликқалъа туманида истиқомат қилувчи 3 нафар фуқарони Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи, лекин тегишли лицензияга эга бўлмаган туристик фирма орқали «Умра» зиёратига юбориш эвазига 3450 АҚШ доллари олган вақтида унинг ноқонуний ҳаракатларига чек қўйилди.
Фарғона шаҳрида ўтказилган тезкор тадбирда эса Тошлоқ туманида яшовчи, 1981 йилда туғилган шахс «Умра» зиёратини ташкил этишга ваколати бўлмасада, виза расмийлаштириб бериш орқали, Қўштепа туманида истиқомат қилувчи 2 нафар фуқарони «Умра» сафарига жўнатиш эвазига 2400 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Қува туманида қайд этилган ҳолатда, 1980 йилда туғилган шахс Телеграм мессенжеридаги профили орқали гўёки «Умра» зиёратига юбориш билан шуғулланувчи фирмаси борлигини айтиб, айнан «Умра» визаси билан 2 нафар фуқарони зиёратга жўнатиш эвазига 3100 АҚШ доллари талаб қилиб, олдиндан 1800 АҚШ доллари олган вақтида ушланди.
Ҳозирда барча ҳолатлар юзасидан мазкур шахсларга нисбатан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

СГБ задержала лиц, пытавшихся незаконно отправить граждан в хадж и умру
В ходе оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками СГБ и правоохранительными органами, были выявлены случаи незаконной отправки граждан в Саудовскую Аравию для совершения паломничества.
В частности, в Наманганской области был зафиксирован случай, когда гражданин 1969 года рождения, проживающий в Балыкчинском районе Андижанской области, обманул местного жителя, убедив его, что отправит его родителей в хадж в Саудовскую Аравию при помощи одного из туристических агентств города Намангана. В момент получения запрашиваемых 20 тыс. долларов он был задержан.
В другом случае 44-летняя сотрудница одной из туристических фирм города Намангана потребовала за отправку двух граждан в хадж 15 тыс. долларов. Её задержали во время получения 10 тыс. долларов.
В Хорезмской области 51-летний гражданин отправил трех жителей Элликкалинского района в Саудовскую Аравию через туристическую фирму, не имеющую соответствующей лицензии. За свои услуги он получил 3450 долларов.
В Фергане гражданин, не имея полномочий для организации паломничеств, оформил визы и отправил двух соотечественников в Саудовскую Аравию, получив за это 2400 долларов.
В аналогичном случае мужчина 1980 года рождения разместил в мессенджере Telegram сообщения о том, что он является руководителем фирмы, занимающейся отправкой людей в Саудовскую Аравию для совершения паломничества. За отправку двух граждан он требовал 3100 долларов. Его задержали при получении 1800 долларов.