Huawei компанияси Digital Leadership Форумида рақамли трансформация ва BPO хизматларини ривожлантириш бўйича тажрибаси билан ўртоқлашди
7 июл куни Ўзбекистонда Рақамли технологиялар вазирлиги томонидан ўтказилаётган ва дунёнинг турли бурчакларидан 300 дан ортиқ IT-компаниялар, хорижий ташкилотлар ва тадбиркорларни бирлаштирган, Ўзбекистоннинг рақамли трансформация соҳасидаги ютуқлари, рақамли технологияларни янада ривожлантириш имкониятларини ўрганиш мақсадида Digital Leadership Forum бошланди.
Мамлакатда IT ва рақамли хизматларнинг хорижга потенциал экспортини кенгайтириш учун шарт-шароитлар яратилди. 24 йил давомида Ўзбекистон рақамли ҳамжамиятининг фаол иштирокчиси бўлган Huawei компанияси форумнинг панел сессияларида иштирок этди.
Тадбирда маркетинг ва технологик ечимларни ишлаб чиқиш бўйича бешта ҳудудий ресурс марказларидан бири (Marketing and Solution Sharing Center, MSSC) раҳбари Еми Ванг хоним ички BPO хизматларини тақдим етиш учун очиқ бўлган Ўзбекистондаги MSSC маркази фаолияти билан таништирди. Марказнинг асосий вазифалари – рақамли маркетингни қўллаб-қувватлаш бўйича хизматлар кўрсатиш, маркетинг тадбирлари, тармоқни режалаштириш ва лойиҳалаш, маслаҳат ва тадқиқотлар, шартномалар ишлаб чиқиш, AКТ ечимларини ишлаб чиқиш, тендерларда иштирок этишни қўллаб-қувватлашдан иборат. Минтақавий ресурс маркази Ўзбекистондаги ваколатхонаси негизида AКТ инфратузилмасини мустаҳкамлаш, рақамли трансформацияни амалга ошириш учун чет эллик мутахассислар ва маҳаллий истеъдодларни жалб етган ҳолда Ўзбекистон ваколатхонаси негизида Марказий Осиё, Яқин Шарқ ва Европа минтақаларида AКТни ривожлантиришга ҳар томонлама масофавий ёрдам кўрсатади.
“Рақамли Ўзбекистон 2030” стратегиясининг бир қисми сифатида рақамли ҳукумат тизимларини жорий етиш мавзусидаги панел сессиясида Huawei Global Carrier бўлими президенти маслаҳатчиси жаноб Пол Сканлан иштирок этди. Маърузачи сўз давомида Ўзбекистонда сўнгги йилларда рақамли трансформацияни амалга ошириш бўйича эришилган ютуқларни қайд этди ва компаниянинг мамлакатимизда AКТ соҳасини янада технологик ривожлантириш бўйича қарашлари билан ўртоқлашди.
“Ўзбекистон рақамли ривожланиш соҳасида сезиларли ютуқларга эришди ва рақамли иқтисодиётни янада ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратди. “Рақамли Ўзбекистон 2030” стратегияси тамойиллари ва сиёсати истеъдодларни ривожлантириш, инвестиция муҳитини яхшилаш ва AКТ инфратузилмасини мустаҳкамлаш учун имкониятлар яратди. Ўзбекистонда 24 йиллик тажрибага эга Huawei компанияси ўзининг мамлакатдаги кейинги ривожланишини 5G, булутли ҳисоблаш ва сунъий интеллект каби янги авлод рақамли технологияларни инновацион интеграция орқали кўрмоқда. Биз давлат сектори, алоқа операторлари, корхоналар, маҳаллий ва глобал ҳамкорлар билан турли соҳаларнинг ақлли рақамли трансформациясини жадаллаштириш, фойдаланувчи тажрибасини яхшилаш ва жамият учун катта қиймат яратиш мақсадида яқин ҳамкорликни мустаҳкамлаш тарафдоримиз”, деди Пол Сканлан.
Ўтган йили Ўзбекистонда мобил ва стационар инфратузилмани ривожлантириш, шунингдек, ягона маълумотлар марказини ишга тушириш лойиҳасини амалга ошириш орқали давлат хизматларини рақамлаштириш ҳамда булутли ҳисоблаш ва Big Data технологияларини жорий этиш борасида сезиларли ютуқларга эришилди. Рақамли хизматларни янада ривожлантириш ва кенг жорий етиш борасидаги ютуқлар ва тенденцияларни ҳисобга олган ҳолда, Ўзбекистон Республикаси “Рақамли ҳукумат” лойиҳаларини бошқариш маркази Роланд Бергер халқаро консалтинг компанияси билан ҳамкорликда Ҳуаwеи кўмагида “Оқ китоб”ни тақдим этди.
Ўзбекистонда электрон ҳукумат ва AКТ инфратузилмаси. Ҳужжатда электрон ҳукуматни янада ривожлантириш, энг янги технологияларни жорий етиш орқали инфратузилмани мустаҳкамлаш, инсон капитали ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш, рақамли давлат хизматларини такомиллаштириш сиёсати нуқтаи назаридан Ўзбекистон учун долзарб бўлган илғор жаҳон тажрибаси белгилаб берилган.
1987 йилда ташкил этилган Huawei компанияси ахборот-коммуникация инфратузилмаси ечимлари ва ақлли қурилмаларнинг етакчи глобал провайдери ҳисобланади. Huawei компанияси 170 дан ортиқ мамлакат ва минтақаларда 207 000 ходим ва офисларга эга.
Компаниянинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси 1999 йилда очилган. Aйни пайтда унда 400 дан ортиқ киши меҳнат қилмоқда, шундан 70 фоизи маҳаллий ишчилардир.

Компания Huawei поделилась опытом цифровой трансформации и развития BPO услуг на Digital Leadership Forum
7 июля в Узбекистане стартовал Digital Leadership Forum — мероприятие, проводимое Министерством цифровых технологий и объединившее более 300 IT компаний, иностранных организации и предпринимателей со всего мира с целью изучения достижений Узбекистана в цифровой трансформации, возможностей дальнейшего развития IT в стране и созданных условиях для расширения потенциала экспорта цифровых услуг зарубеж. Будучи активным участником цифрового сообщества Узбекистана на протяжении 24 лет, компания Huawei приняла участие в панельных сессиях форума.
На мероприятии руководитель одного из пяти региональных ресурсных центров по маркетингу и проработке технологичных решений (Marketing and Solution Sharing Center, MSSC) г-жа Эми Ван представила работу MSSC центра в Узбекистане, открытого для оказания внутренних BPO услуг.
Основными функциями центра являются: предоставление услуг по поддержке цифрового маркетинга, маркетинговых мероприятий, сетевому планированию и проектированию, консультации и исследованию, проработке контрактов, разработке решений в области ИКТ, поддержке участия в тендерных торгах.
Региональный ресурсный центр объединяет специалистов различных направлений для укрепления ИКТ-инфраструктуры, реализации цифровой трансформации и обеспечения всесторонней дистанционной поддержки развития ИКТ в регионах Центральной Азии, Ближнего Востока и Европы на базе узбекского офиса с привлечением зарубежных специалистов и местных талантов.
В панельной сессии на тему Внедрения систем цифрового правительства в рамках стратегии «Цифровой Узбекистан – 2030» принял участие Совестник Президента глобального подразделения по работе с операторами связи Huawei г-н Пол Скэнлан (Paul Scanlan). В ходе выступления спикер отметил достижения Узбекистана в реализации цифровой трансформации за последние годы и раскрыл видение компании на дальнейшее технологичное развитие ИКТ индустрии в стране.
«Узбекистан добился значительных успехов в цифровом развитии и заложил прочный фундамент для дальнейшего становления цифровой экономики. Принципы и политика стратегии «Цифровой Узбекистан 2030» создали возможности для развития талантов, улучшения инвестиционного климата и укрепления ИКТ-инфраструктуры. Компания Huawei, имеющая 24-летний опыт работы в Узбекистане, видит свое дальнейшее развитие в стране за счет инновационной интеграции цифровых технологий нового поколения, таких как 5G, облачные вычисления, Искусственный Интеллект. Мы привержены укреплению тесного сотрудничества с государственным сектором, операторами связи, предприятиями, локальными и глобальными партнерами для ускорения интеллектуальной цифровой трансформации различных отраслей, улучшения пользовательского опыта и создания больших ценностей для общества», – поделился Пол Скэнлан.
В прошлом году Узбекистан добился существенного прогресса в развитии мобильной и фиксированной инфраструктуры, а также цифровизации государственных услуг и развертывании облачных вычислений и технологий Больших данных за счет реализации проекта по запуску единого центра хранения и обработки данных. Учитывая прогресс и тенденции дальнейшего развития и широкого внедрения цифровых услуг, Центр управления проектами цифрового правительства Республики Узбекистан совместно с международной консалтинговой компанией Roland Berger при поддержке компании Huawei представили Белую Книгу по развитию электронного правительства и ИКТ-инфраструктуры Узбекистана. Документ определяет лучшие глобальные практики, актуальные для Узбекистана и в части политики дальнейшего развития электронного правительства, укрепления инфраструктуры за счет внедрения новейших технологий, развития человеческого капитала и цифровой экономики, совершенствования услуг цифрового правительства.
Для справки: компания Huawei основана в 1987 году и является ведущим мировым поставщиком информационно-коммуникационных инфраструктурных решений и интеллектуальных устройств. В Huawei работают 207 000 сотрудников, а офисы компании расположены в более чем 170 странах и регионах. Офис компании в Узбекистане был открыт в 1999 году. На данный момент в нем работают более 400 человек, из них 70% — местные сотрудники.