Маҳсулотлар Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Озарбайжонга ҳам жўнатилмоқда
Президент Шавкат Мирзиёев Навоий шаҳридаги саноат зонасида «Universal filter» бренди остидаги маҳаллий маҳсулотларни кўздан кечирди. Бу ерда транспортлар учун ҳаво ва мой фильтрлари, металлургия, нефьт-газ ва кимё саноати корхоналари учун буюмлар - жами 600 турдан ортиқ маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда.
Ўз фаолиятини 2007 йилда қурилиш материаллари тармоғидан бошлаган тадбиркор 2020-2023 йилларда 20 миллион долларлик лойиҳаларни амалга оширган. Бугунги кунда уч гектар майдонда 6 та йўналиш йўлга қўйилган. Корхоналарга Россия, Хитой, Словакия каби давлатлардан замонавий технологиялар келтириб ўрнатилган.
Тадбиркорнинг айланма маблағи бундан етти-саккиз йил олдин атиги 1 миллиард сўм эди. Эндиликда жорий йил якунига қадар 200 миллиард сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилади. 250 кишининг доимий бандлиги таъминлангани эса ижтимоий муҳим жиҳат.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги иш жараёни ва маҳсулотлар билан танишди.
Мамлакатимизда атмосфера ҳавосига таъсири бўлган 3 мингдан зиёд саноат корхонаси мавжуд. Улардаги чанг-газ тозалаш ускуналарининг кўпи эскирган. Илгари бу йўналиш фақат чет элга боғланиб қолгани учун фильтрларни янгилаш йиллаб чўзилган. Энди бу соҳада ҳам импортга рақобатдош ўз маҳсулотларимиз ва хизмат кўрсатиш пайдо бўлмоқда. Жорий йилнинг тўққиз ойида юздан ортиқ корхонанинг чанг-газ тозалаш ускуналари янгиланди.
Бундай ишларда мазкур корхонанинг ҳам ўрни бор. Ишлаб чиқариш ҳажми йилдан-йилга ортмоқда. Маҳсулотлар маҳаллийлаштирилиши натижасида сифатни йўқотмаган ҳолда таннархни туширишга эришилмоқда.
Корхона маҳсулотлари Россия, Қозоғистон, Тожикистон ва Озарбайжонга ҳам жўнатилмоқда. Жорий йил якуни бўйича экспорт ҳажми 1 миллион долларга етиши кутилмоқда. Келгусида бу географияни ва миқдорни ошириш мақсад қилинган.
Шу ерда Навоий вилоятининг саноат маҳсулотлари кўздан кечирилди. Жумладан, оғир ва енгил саноат учун деталлар, ускуналар, компрессорлар, электротехника жиҳозлари, мис ва пластик қувурлар, насос қисмлари намойиш этилди. Уларни бирлаштирувчи жиҳат - маҳаллийлаштирилгани.
Президент мамлакатимизда гидроэнергетикани янада ривожлантириш мақсад қилинганини таъкидлаб, кичик ва микроГЭСлар қуриш ва уларнинг компонентларини ишлаб чиқаришда маҳаллий корхоналар иштирокини кенгайтириш бўйича топшириқ берди. Навоий кон-металлургия комбинати каби йирик корхоналар учун маҳаллийлаштириш лойиҳаларини кучайтириш орқали вилоятда ишсизликни камайтириш мумкинлиги кўрсатиб ўтилди.

Президент ознакомился с вкладом навоийских предприятий в развитие промышленности и экспортный потенциал страны
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с продукцией отечественного производства под брендом «Universal Filter» в промышленной зоне города Навои. Здесь выпускается более 600 видов продукции, включая воздушные и масляные фильтры для транспорта, а также оборудование для металлургической, нефтегазовой и химической промышленности.
Предприниматель начал свою деятельность в 2007 году с производства строительных материалов и реализовал проекты на сумму 20 миллионов долларов в период с 2020 по 2023 годы. Сегодня на трех гектарах земли налажено шесть производственных направлений. Современные технологии были привезены и установлены из таких стран, как Россия, Китай и Словакия.
Оборот предпринимателя семь-восемь лет назад составлял всего 1 миллиард сумов. В этом году объем продукции достигнет 200 миллиардов сумов. Важно и то, что на предприятии обеспечена постоянная занятость для 250 человек.
Глава государства ознакомился с производственными процессами и выпускаемой продукцией.
В Узбекистане функционирует более 3 тысяч промышленных предприятий, оказывающих влияние на атмосферный воздух. Большинство установок для очистки пыли и газа на этих предприятиях устарело. Ранее эта сфера полностью зависела от импорта, что приводило к задержкам в обновлении фильтров на годы. Теперь же появилась возможность производства конкурентоспособной местной продукции и оказания услуг в данной сфере. За девять месяцев текущего года оборудование для очистки пыли и газа было обновлено на более чем ста предприятиях.
Это предприятие также вносит свой вклад в это дело. Объемы производства ежегодно растут. Локализация продукции позволила снизить себестоимость без потери качества.
Продукция предприятия экспортируется в Россию, Казахстан, Таджикистан и Азербайджан. По итогам текущего года объем экспорта ожидается на уровне 1 миллиона долларов, и в дальнейшем планируется расширение географии и объемов поставок.
Здесь же были представлены промышленные товары Навоийской области, включая детали и оборудование для тяжелой и легкой промышленности, компрессоры, электротехнические устройства, медные и пластиковые трубы, насосные части. Все они объединены общей чертой — локализацией.
Президент подчеркнул важность дальнейшего развития гидроэнергетики в стране, дав указания по расширению участия местных предприятий в строительстве малых и микроГЭС и производстве их компонентов. Было отмечено, что через реализацию проектов локализации для таких крупных предприятий, как Навоийский горно-металлургический комбинат, можно сократить уровень безработицы в регионе.