Навоий «СЭС» бош врачи ва омбор мудири ҳибсга олинди
Навоий вилоят Санитария-эпидемиология осойишталик маркази мансабдор шахсларига ҳамда бошқаларга нисбатан ЖК (Жиноят кодекси)нинг 167-моддаси (ўзлаштириш) 3-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда «Xabar.uz» сўровига асосан Бош прокуратура матбуот хизмати маълум қилмоқда.
Жиноят иши Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Навоий вилояти бошқармаси томонидан терговга қадар ўтказилган текшириш натижаларига кўра қўзғатилгани айтилади.
Хабарда мамлакатда коронавирус пандемияси сабабли карантин эълон қилинганлиги муносабати билан вилоятда санитария ва эпидемиологик осойишталикни таъминлашга масъул шахслар Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19.03.2020 йилги ПФ-5969-сонли Фармони асосида ташкил қилинган Молия вазирлиги ҳузуридаги Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳисобидан ажратилган маблағларни мақсадсиз сарфлагани таъкидланади.
Жумладан, марказ мансабдор ва моддий жавобгар шахслари жами 509 млн. 863 минг сўмлик товар моддий бойликларини ўзлаштириш ва растрата қилиш йўли билан талон-торож қилишганлиги аниқланган.
Айни пайтда марказ бош врачи ва омбор мудирига нисбатан мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш, мансаб сохтакорлиги ва ўзлаштириш жиноятлари бўйича айб эълон қилиниб, уларга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўлланилган.
Ҳозирда жиноят иши доирасида ҳолатга алоқадор бошқа шахсларнинг айблилик масаласи ҳал қилинмоқда.
Шунингдек, марказнинг 7 нафар мансабдор ва моддий жавобгар шахсларнинг турар жойларида тинтувлар ўтказилганда, марказ раҳбарининг хонадонидан 6 дона кўп тармоқли даволаш ва 1 дона ташхис қўйиш ускуналари ҳамда марказнинг 2019 йил учун юритилган буйруқларни рўйхатга олиш китоби, хўжалик мудирининг хонадонидан 8 тўплам инфекцияга қарши махсус ҳимоя кийими ва 5 турдаги тиббий ҳимоя воситалари олинган.

Глава и завскладом ЦСЭБ Навоийской области задержаны с обвинением в хищении
В отношении должностных лиц Центра санитарно-эпидемиологического благополучия Навоийской области возбуждено уголовное дело по пункту «а» статьи 167 Уголовного кодекса. Об этом Xabar.uz сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Сообщается, что должностные лица центра санитарно-эпидемиологического надзора нецеленаправленно израсходовали средства, выделенные региону из Антикризисного фонда, согласно Указу президента от 19 марта 2020 года.
В частности, они путем присвоения или растраты расхитили различные товарно-материальные ценности на 509 млн 863 тысячи сумов.
В ходе следствия  заведующему складом и главврачу ЦСЭБ предъявлены обвинения в злоупотреблении властью или должностными полномочиями с причинением особо крупного ущерба. Оба заключены под стражу.
В настоящее время изучается вопрос причастности к хищениям и других лиц.
Обыск был проведен по адресам семи должностных лиц и других сотрудников центра. В доме главврача найдено шесть единиц оборудования для многопрофильного лечения и одна единица диагностического оборудования, а также книга регистрации приказов за 2019 год, а у завскладом — 8 специальных защитных костюмов и медицинские средства защиты 5 видов.