Ойликлар ошди. Энди нималар ўзгаради?
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Фармонига мувофиқ, жорий йилнинг 1 августидан бюджет муассасалари ва ташкилотлари ходимларининг иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ҳамда нафақалар миқдори 1,1 баравар миқдорда оширилмоқда.
Жумладан, 2019 йил 1 августдан Ўзбекистонда энг кам ойлик иш ҳақи 223 000 сўм миқдорида белгиланмоқда. Таъкидлаш жоизки, минимал иш ҳақи миқдорининг ошиши ўз навбатида ўртача ойлик иш ҳақининг кўпайишига олиб келади.
Иш ҳақи миқдорини ошиши муносабати билан, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 21 майдаги 5723-сонли Фармонига ўзгартириш киритилиб, жорий йил 1 сентябрдан энг кам иш ҳақи ўрнига киритилаётган меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори 577 170 сўмдан 634 880 сўмга оширилмоқда. Ушбу миқдор, меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори бўлиб, иқтисодиётнинг барча соҳаларига, шу жумладан хусусий секторни қамраб олади.
Шуни таъкидлаш жоизки, ушбу оширишлар биргина ижтимоий соҳада фаолият кўрсатаётган 1 млн. 600 мингдан ортиқ фуқароларнинг иш ҳақига тааллуқли бўлиб, улар қаторида 1 млн. 107 минг нафар таълим, 465 минг нафар соғлиқни сақлаш ҳамда 70 минг нафар фан, маданият ва спорт соҳалари ходимларини қамраб олади.
Масалан, ўқитувчининг ўртача ойлик иш ҳақи 2,4 млн. сўмни, врачларда – 2,1 млн сўмни, маданият ва спорт соҳаси ходимларида – 2 млн. сўмни ташкил этади.
Бундан ташқари, мамлакат бўйича 3 млн. 693 мингдан ортиқ пенсия ва ижтимоий нафақа олувчиларнинг моддий таъминоти яхшиланади. Эндиликда, ёшга доир пенсиянинг энг кам миқдори ойига 436 150 сўмни ташкил этади.
Ногиронлиги бўлган шахсларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга, хусусан минимал миқдорларда нафақа олувчиларга алоҳида эътибор қаратилган.
Хусусан, мамлакатимизда болаликдан ногиронлиги бўлган 300 мингга яқин шахсларга бериладиган нафақанинг энг кам миқдори 436 150 сўм қилиб белгиланди.
Шу билан бирга, 46 мингга яқин 2-гуруҳ ногиронлиги бўлган шахсларнинг ногиронлик пенсияси энг кам миқдорини белгилашга нисбатан ёндашувлар тубдан қайта кўриб чиқилди.
Хусусан, янги тартибга кўра, 2-гуруҳ ногиронлиги бўлган шахслар пенсиясининг энг кам миқдори – ҳозирги ёшга доир энг кам пенсиянинг 50 фоизидан 75 фоизига оширилади. Мазкур ўзгартириш муносабати билан 25 мингдан ортиқ шахсларнинг пенсияси миқдори 150 фоизга ва – 21 мингга яқин шахсларнинг пенсия миқдори 136 фоизга оширишни таъминлайди.
2-гуруҳ ногиронлиги бўлган ёлғиз шахслар – пенсионерларнинг пенсиясига устама миқдори ҳозирги энг кам иш ҳақининг 50 фоизидан 75 фоизига оширилади.
Шунингдек, 2019 йил 1 августдан 1-гуруҳ ногиронлик нафақаси олувчиларга энг кам иш ҳақининг 25 фоизи миқдорида, яъни 55 750 сўм ойлик қўшимча тўлов жорий қилинади. Бундай шахслар 23 мингдан ортиқни ташкил этади.
Бундан ташқари, зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги ва меҳнатга лаёқатсиз 83 мингдан ортиқ фуқароларга бериладиган нафақанинг энг кам миқдори ойига 267 650 сўм миқдорида белгиланди.
Умуман олганда, мазкур Фармонга мувофиқ жорий йилнинг ўзида аҳоли даромадларини оширишга 3,5 трлн. сўмга яқин маблағ йўналтирилади.

В Узбекистане повысились зарплаты. Что еще изменится?
Указом Президента Республики Узбекистан, с 1 августа текущего года повышаются размеры заработной платы работникам бюджетных учреждений и организаций, пенсий, стипендий и пособий в среднем в 1,1 раза.
В частности, с 1 августа 2019 года минимальный размер заработной платы в Узбекистане устанавливается в размере 223 000 сум. Нужно отметить, что повышение минимального размера заработной платы также повлечет за собой увеличение минимального размера оплаты труда.
В связи с повышением заработной платы, вносятся изменения в Указ Президента Республики Узбекистан от 21 мая 2019 года  № УП–5723, предусматривающие увеличение с 1 сентября текущего года минимального размера оплаты труда с 577 170 сум до 634 880 сум. Данный размер является минимальным размером оплаты труда в любом секторе экономики, включая частный сектор.
Данное повышение только в социальной сфере затронет заработную плату более 1 млн. 600 тыс. граждан, среди которых 1 млн. 107 тыс. работников системы образования,  465 тыс. – системы здравоохранения, 70 тыс. – сферы науки, культуры и спорта.
К примеру, среднемесячная заработная плата учителя составит 2,4 млн. сумов, врача – 2,1 млн. сумов, а работника сферы культуры  и спорта – 2 млн. сумов.
Кроме того, улучшится материальное обеспечение более  3 млн. 693 тыс. получающих пенсий и социальных пособий страны. Теперь минимальный размер пенсии по возрасту составит 436 150 сумов в месяц.
Ососбое внимание уделено социальной поддержке лиц  с инвалидностью, в частности получающих пособие в минимальных размерах.
В частности, минимальный размер пособия лицам с инвалидностью с детства, которых в нашей стране насчитывается около 300 тысяч человек, устанавливается в размере 436 150 сумов.
Наряду с этим, кардинально пересмотрен подход к определению минимального размера пенсии по инвалидности лицам с инвалидностью 2 группы, число которых составляет порядка 46 тысяч человек.
Так, согласно новому порядку, минимальный размер пенсии лиц  с инвалидностью 2 группы увеличивается с нынешних 50 процентов  до 75 процентов от минимальной пенсии по возрасту. Это позволит,  с учетом предстоящего повышения, обеспечить рост размера пенсии для более 25 тысяч таких лиц на 150 процентов и порядка 21 тысячи на 136 процентов.
При этом, пенсионерам – одиноким лицам с инвалидностью  2 группы размер надбавки к пенсии увеличивается с нынешних  50 процентов до 75 процентов минимального размера заработной платы.
Также с 1 августа 2019 года вводится ежемесячная доплата получателям пособий 1 группы инвалидности в размере 25 процентов минимального размера заработной платы или 55 750 сум. К числу таких лиц относятся более 23 тысяч человек.
Кроме того, минимальный размер пособия престарелым  и нетрудоспособным гражданам (более 83 тыс), не имеющим необходимого стажа работы определяется в размере 267 650 сум в месяц.
В целом, в соответствии с данным Указом только в этом году  на повышение доходов населения будет направлено около 3,5 трлн сумов.