Ўзбекистон Президентининг АҚШга амалий ташрифи якунига етди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Америка Қўшма Штатларига амалий ташрифининг тадбирларга бой дастури якунига етди.
Давлатимиз раҳбари Вашингтон шаҳридаги Оқ уйда Президент Дональд Трамп билан самарали музокаралар ўтказди ҳамда Марказий Осиё мамлакатлари ва АҚШ етакчиларининг «C5+1» форматидаги саммитида иштирок этди.
Ўзбекистон – АҚШ стратегик шериклик муносабатларини янада ривожлантириш, «С5+1» форматида Марказий Осиё ва АҚШ ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш бўйича келишувларга эришилди.
Давлатимиз раҳбари сенатор Стив Дэйнс, конгрессменлар Кэрол Миллер, Билл Хайзенга ва Сидни Камлагер-Дав билан ҳам учрашди.
Ўзбекистон Президенти АҚШ савдо вазири Ховард Латник, Эксимбанк президенти ва раиси Жон Йованович, Халқаро молиявий тараққиёт корпорацияси бош ижрочи директори Бен Блэк ҳамда «General Motors International» компаниясининг глобал ижрочи директори Шилпан Аминни қабул қилди.

Насыщенная программа рабочего визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Соединенные Штаты Америки завершилась.
В ходе пребывания в городе Вашингтоне глава нашего государства провел в Белом доме продуктивные переговоры с Президентом Дональдом Трампом и принял участие в саммите лидеров стран Центральной Азии и США в формате «C5+1».
Достигнуты договоренности о дальнейшем развитии узбекско-американских отношений стратегического партнерства, углублении взаимодействия между Центральной Азией и США в формате «С5+1».
Лидер нашей страны также встретился с сенатором Стивеном Дэйнсом, конгрессменами Кэрол Миллер, Биллом Хайзенгой и Сидни Камлагер-Дав.
Президент Узбекистана принял министра торговли США Говарда Латника, президента и председателя Эксимбанка Джона Йовановича, главного исполнительного директора Корпорации международного финансового развития Бэна Блэка, а также глобального исполнительного директора компании General Motors Шилпана Амина.