Меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори – ойига 1 271 000 сўм, базавий ҳисоблаш миқдори – 412 000 сўм этиб белгиланди.
Шу билан бирга йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун белгиланган жарималар миқдори ҳам ошади, эндиликда ҳайдовчилар учун энг кам жарима миқдори 206 000 сўм, энг кўп миқдори эса 20 600 000 сўм (Транспорт воситаларини бошқариш ҳуқуқидан маҳрум этилган шахслар бундай воситаларни бошқарганлиги учун) бўлади.
Чиқинди хизматларидан қарздор абонентларнинг электр энергияси тўловига чеклов ўрнатилади
Қарздорлик бартараф этилиши билан чеклов автоматик тарзда ечилади.
Бу ҳақда Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги ўз телеграм-каналида эълон қилиб, ушбу соҳа билан боғлиқ саволлар бўйича агентликнинг 1205 қисқа рақамига мурожаат қилиш мумкинлигини айтиб ўтган.
Давлат органлари ходимлари ўртасида соғлом турмуш тарзи тарғиб қилинади
Шунингдек, имкониятдан келиб чиққан ҳолда давлат ташкилотлари ҳудудида спорт зоналари ташкил этилади. Ходимлар ўртасида тана вазни индекси ўлчаб борилиб, ҳар бир ходим бўйича маълумотлар махсус платформага киритилади, ҳамда ҳар иш кунининг муайян вақтларида жисмоний тарбия ва ҳаракат фаоллиги бўйича тадбирлар ўтказиб борилади.
Барча вилоят ва туман ҳокимликларида иш ҳақи оширилади
Ходимларга ишига қараб ойлик устама ва қўшимча бонус берилади, лекин ўзига юклатилган вазифани бажара олмаганларга чора кўрилади.
Мўғулистондан майда шохли молларни импорт қилувчиларга имтиёзлар берилади
2027 йил 31 декабрга қадар Мўғулистондан майда шохли молларни Ўзбекистонга импорт қилишда тадбиркорлик субъектларига ҳаво транспортида ташиш харажатларининг 50 фоизи Давлат бюджети ҳисобидан қоплаб берилиб, ҚҚС тўлаш муддатини фоизлар ҳисобланмаган ҳолда тўлов таъминотисиз кечиктириб тўлаш имконияти берилади
Давлат хизматларига қабул қилишда янги тартиб жорий этилади
Республика, ҳудудий ва туман даражасидаги ташкилотлардаги бошқарув ва ёрдамчи лавозимларга танловлар фақат Давлат фуқаролик хизматчилари вакант лавозимларининг ягона портали орқали ўтказилади.
Тест синовлари махсус модуль орқали жиҳозланган хоналарда ёки масофавий онлайн прокторинг тизимида ўтказилади.
Ер қаъридан фойдаланиш қоидаларини бузганлар ҳақида хабар берганларга пул мукофоти тўланади
Ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги фото ва видео материалларни юборган шахсларга қуйидагилар тўланади:
кенг очиқ майдонда фойдали қазилмаларни ноқонуний қазиб олганлик ёки ташиганлик учун - БҲМнинг 1 баравари миқдорида;
фойдали қазилмаларни қазиб олиш, минерал хомашёни қайта ишлаш соҳасидаги бошқа ҳуқуқбузарликлар учун
–ҳуқуқбузардан ундирилган жарима суммасининг 5 фоизи.
Ногиронлиги бўлган шахслар учун иш ўринларини захиралаш тизими жорий этилади
Бунда ташкилотлар иш ўринларини захиралашни электрон реестр маълумотлари орқали ўзлари жойлашган ҳудуддаги ногиронлиги бўлган шахсларнинг жисмоний ҳолати ва имкониятлари ҳамда малака даражасидан келиб чиқиб амалга оширади.
Айрим оилаларга боғча учун тўлов компенсация қилинади
Айрим тоифадаги оилалар фарзандларини қабул қилган оилавий нодавлат мактабгача таълим ташкилотларига ушбу болалар таъминоти учун ота-оналар тўловининг 40 фоизи Давлат бюджетидан қоплаб берилади.
Хусусий ОТМга қабул қилинганлик тўғрисидаги буйруқ HEMIS тизимига жойланади
Нодавлат олий таълим муассасалари шахсларни ўқишга қабул қилиш тўғрисидаги буйруқни Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлигининг НEMIS ягона ахборот тизимида янги ўқув йилининг 1 октябридан кечиктирмаган ҳолда рўйхатдан ўтказади.
Озиқ-овқат маҳсулотлари учун техник регламентлар ва стандартлар мажбурийлиги бекор қилинади
Кодекс Алиментариус стандартлари асосида энг устувор озиқ-овқат маҳсулотларига тегишли санитария қоидалари тасдиқланади. Айрим товарлар санитария-эпидемиология, давлат ветеринария хизмати, ўсимликлар карантини, техник тартибга солиш назоратидаги рўйхатлардан чиқариб ташланади.
Портловчи моддалар билан ишлаш учун лицензиялаш тартиби ўзгаради
Портловчи ва заҳарли моддалар билан боғлиқ фаолият учун лицензия беришда Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Саноат, радиация ва ядро хавфсизлиги қўмитаси билан келишиш тартиби бекор қилиниб, Фавқулодда вазиятлар вазирлиги билан келишиш тартиби жорий этилади.

Портал norma.uz представил обзор главных изменений в национальном законодательстве, которые вступят в силу с 1 августа 2025 года.
Повышаются зарплаты и стипендии
На 10 % повышаются:
- размеры заработной платы работников бюджетных организаций;
- стипендии студентов и учащихся.
Минимальный размер оплаты труда составит 1 млн 271 тыс.сумов в месяц, базовая расчетная величина — 412 тыс. сумов.
Вместе с тем увеличится размер штрафов за нарушение правил дорожного движения.
Должники за вывоз мусора не смогут оплатить электроэнергию
Будет установлено ограничение на оплату электроэнергии для абонентов, имеющих задолженность за услуги по вывозу мусора. Ограничение будет автоматически снято после погашения задолженности.
Выдача лицензий на работу с взрывчатыми веществами – по согласованию с МЧС
Теперь при выдаче лицензий на создание, производство, транспортировку, хранение, реализацию взрывчатых и опасных веществ и взрывных устройств обязательно потребуется согласование с Министерством по чрезвычайным ситуациям.
За сообщения о нарушениях в сфере недропользования будут вознаграждать
Через информационную систему «Геомониторинг» можно будет:
- направлять фото- и видеоматериалы, фиксирующие нарушения правил пользования недрами;
- получать денежное вознаграждение за предоставленную информацию.
Внедряется резервирование рабочих мест для лиц с инвалидностью
В Межведомственном аппаратно-программном комплексе «Единая национальная система труда» внедряется система резервирования рабочих мест для лиц с инвалидностью.
Организации будут резервировать рабочие места на основе данных электронного реестра, учитывая физическое состояние, возможности и квалификационный уровень лиц с инвалидностью по месту своей дислокации.
Отменяются обязательные стандарты на продукты питания
Вместо них необходимо руководствоваться санитарными правилами, нормами и гигиеническими нормативами для приоритетных пищевых продуктов на основе стандартов Кодекса Алиментариус.
В госорганах – физкультура и контроль индекса массы тела
Во всех государственных органах и организациях начнут проводить мероприятия по физической культуре каждый рабочий день. Также будет регулярно измеряться индекс массы тела сотрудников, данные будут публиковаться на платформе hrm.argos.uz на постоянной основе.
Некоторым семьям компенсируют плату за детсад
Средства на компенсации будут выделяться из государственного бюджета и направляться семейным негосударственным дошкольным образовательным организациям.
Информацию о принятых студентах необходимо размещать в HEMIS
Все негосударственные высшие учебные заведения должны регистрировать приказ о приёме студентов в Единой информационной системе управления образованием (HEMIS) Министерства высшего образования, науки и инноваций. Крайний срок – не позднее 1 октября текущего учебного года.
Импортерам мелкого рогатого скота из Монголии предоставят льготы
До 31 декабря 2027 года при импорте мелкого рогатого скота из Монголии в Узбекистан субъектам предпринимательства будут возмещать 50 % расходов на авиаперевозки за счет госбюджета, а также предоставят возможность отсрочки уплаты НДС без начисления процентов и без предоставления обеспечения платежа.
Вводится новый порядок приема на государственную службу
С 1 августа 2025 года конкурсы на управленческие и вспомогательные группы должностей организаций республиканского, территориального и районного (городского) уровней госслужбы будут проводиться исключительно на Едином портале вакантных должностей госслужащих.