Паркентдан пойтахтга боришни осонлаштирувчи темирйўл ишга туширилади
Президент Шавкат Мирзиёев аҳоли ҳаёти, ҳудудларнинг иқтисодий ривожи ва янги лойиҳалар билан танишиш мақсадида 18 июн куни Тошкент вилоятининг Паркент туманига ташриф буюрди. Дастлабки манзил “Паркентсой” турар жой массиви бўлди.
Ҳудудларни “ўсиш нуқталари”га таяниб ривожлантириш, аҳолига муносиб турмуш шароитлари яратиш – давлатимиз сиёсатининг устувор йўналиши. Бундай ўзгаришлар Паркент туманида ҳам намоён.
Туман марказидан оқиб ўтувчи Паркентсой қирғоғида қурилаётган ушбу массивни экошаҳар дейиш мумкин. Унинг умумий майдони олти гектар бўлиб, жами 5 минг 200 хонадонли 125 та кўп қаватли турар жой қурилади. Улар барча замонавий коммунал тармоқлар, энергия тежамкор технологиялар билан таъминланади. Жумладан, уйлар тепасига геоколлекторлар ўрнатилиб, сув иситишда фойдаланилади.
Аҳоли нисбатан зич яшайдиган ҳудудлар учун бундай массивлар муҳим ижтимоий аҳамиятга эга. Уйларнинг шинамлиги, таннархи халқимизга мос. Бу айрим маҳаллаларда бир ҳовлида қисилишиб яшаётган оилалар учун айни муддао бўлади.
Давлатимиз раҳбари мазкур янги хонадонлардаги шароитларни кириб кўрди.
Бу ерда, шунингдек, иккита мактаб, саккизта боғча, болалар майдончалари, 10 гектарлик парк, сунъий кўл, сайилгоҳ ва велойўлаклар барпо қилинади. 17 километр ички йўллар таъмирланади.
Массив нафақат обод турмуш учун, балки тадбиркорлик учун ҳам шароит яратади. Бу ерда 58 та нотурар бино қад ростлайди. Уларда савдо ва хизмат корхоналари жойлашиб, 700 дан ортиқ иш ўрни яратилиши кўзда тутилган.
Давлатимиз раҳбари шу ерда туманни янада ривожлантириш чора-тадбирлари бўйича тақдимот билан танишди.
Бу борадаги муҳим лойиҳа – “Байтқўрғон – Паркент” электрлаштирилган темир йўли. Ҳозирда унинг қурилиши жадал кетмоқда. Қарийб 24 километрлик бу йўл фойдаланишга топширилгач, Паркентдан пойтахтимизга бориш учун катта қулайлик яратилади, туманнинг хушманзара гўшаларига саёҳатга келиш осонлашади. Унда кунига 275 минг нафаргача йўловчи ташилиши ҳисоб-китоб қилинган. Умуман, бунинг натижасида қатнов ва тадбиркорлик фаоллашиб, Паркент иқтисодиётининг суръати жадал ошади.
Паркентсойни тартибга келтириш, қирғоқларини мустаҳкамлаш бўйича ҳам иш олиб борилмоқда. Биринчи босқичда сойнинг 4 километр қисми тўлиқ бетонлаштирилди. Бу янги бунёдкорликларга йўл очди. Хусусан, сой бўйлаб қарийб беш километрлик янги йўл қурилди. У ҳозир туман марказидан ўтган асосий кўчага ёндош бўлиб, бир кеча-кундузда 10 минг автомобилни ўтказиш қувватига эга. Бу транспортлар юкламасининг бир қисмини ўзига олиб, марказда тирбандликни камайтиради. Шунингдек, пиёдалар йўлакчаси, йўл ўтказгич ва кўприк барпо этилган.
Энди, иккинчи босқичда Кумушконгача бўлган ўзанлар тартибга келтирилиб, очиладиган 100 гектар ерда туризм объектлари ташкил этиш режалаштирилган.
Президентимиз шу ерда паркентлик фаоллар билан суҳбатлашди.
– Бизнинг энг катта бойлигимиз юртимиз тинчлиги, халқимизнинг осойишталиги. Тинчлик барқарор бўлса, мана шундай бунёдкорлик бўлади, режалар амалга ошади. Давлат ташкилотларини сафарбар қилиб, имкониятларни юзага чиқариб, ҳамма ҳудудларни ривожлантиришга ҳаракат қилаяпмиз. Паркентга ҳам истиқлол шабадаси, ислоҳотлар натижаси етиб келганини кўриб, хурсанд бўлдим. Халқимиз мана шундай фаровон шароитда яшашга муносиб, – деди Шавкат Мирзиёев.
Нуронийлар туман ривожи учун яратилаётган улкан имкониятлар, аҳоли ҳаётида бўлаётган ўзгаришлар, меҳнатидан бахт топаётган инсонлар ҳақида сўзлади.

Президент Шавкат Мирзиёев 18 июня посетил Паркентский район Ташкентской области, чтобы ознакомиться с условиями жизни населения, ходом социально-экономического развития и реализацией новых инфраструктурных проектов. Первым объектом визита стал строящийся жилой массив «Паркентсой».
Развитие регионов на основе точек роста и создание достойных условий для жизни населения — один из приоритетов государственной политики. Эти принципы наглядно реализуются в преобразованиях, происходящих в Паркентском районе.
Жилой массив, возводимый на берегу протекающего через районный центр ручья Паркентсой, по праву можно назвать экогородком. На площади в 6 гектаров планируется строительство 125 многоквартирных домов, рассчитанных на 5200 квартир. Все здания будут обеспечены современными инженерными коммуникациями и энергоэффективными технологиями. В частности, на крышах домов будут установлены геоколлекторы, позволяющие использовать возобновляемые источники энергии для подогрева воды.
Подобные комплексы особенно актуальны для густонаселенных районов: они обеспечивают качественное, комфортное и при этом доступное жилье для населения.
В рамках проекта также предусмотрено строительство двух школ, восьми детских садов, детских и спортивных площадок, 10-гектарного парка, искусственного озера, зон отдыха и велосипедных дорожек. Дорожная инфраструктура будет усилена за счет ремонта 17 километров автодорог.
Кроме того, новый массив создает условия не только для комфортного проживания, но и для развития предпринимательства. Здесь будет построено 58 нежилых зданий, в которых разместятся объекты торговли и сферы услуг. Планируется создание более 700 новых рабочих мест.
Президент также ознакомился с презентацией по перспективному развитию района. Одним из ключевых проектов стало строительство электрифицированной железной дороги «Байткурган — Паркент». Уже проложены почти 24 километра рельсов. После ввода линии в эксплуатацию будет существенно облегчен доступ к живописным уголкам района, а также увеличится туристический поток. По расчетам, по этому маршруту смогут передвигаться до 275 тысяч пассажиров в день.
Была представлена информация о благоустройстве русла Паркентсоя и укреплении его берегов. На первом этапе 4 километра русла были полностью забетонированы. Это открыло возможности для новых строительных проектов. Вдоль ручья проложена 5-километровая автодорога, параллельная главной улице района, с пропускной способностью до 10 тысяч автомобилей в сутки. Это позволит существенно разгрузить транспортный поток в центре и снизить уровень заторов. Также были построены тротуары, путепровод и мост.
На втором этапе планируется благоустройство русла до населенного пункта Кумушкон, а также создание туристических объектов на открывающихся 100 гектарах территории.
Президент дал поручения по доработке всех представленных проектов с учетом передового градостроительного опыта и современных требований к устойчивому развитию.
В рамках визита Шавкат Мирзиёев также пообщался с активом района.
– Наше самое большое богатство — это мир и стабильность в стране, — отметил Президент. — Там, где есть стабильность, будет и развитие, и созидание. Мы мобилизуем все государственные структуры, раскрываем потенциал каждого региона и стремимся к гармоничному развитию всех территорий. Я рад видеть, что до Паркента дошло дыхание обновления, и результаты реформ здесь уже дают ощутимые плоды. Наш народ достоин того, чтобы жить в благополучных, современных и комфортных условиях.
Представители старшего поколения рассказали о масштабных возможностях, создаваемых для развития района, происходящих изменениях в жизни населения.