Президент барчамиз узоқ кутган тарихий ғалабани тилга олди
Ёшлар билан учрашувда Президент яқинда юртимизда барчамиз узоқ кутган катта футбол байрами бўлиб ўтганини эслади. Халқимизнинг 34 йиллик орзуси ушалиб, миллий терма жамоамиз тарихда илк бор жаҳон чемпионати йўлланмасини қўлга киритди.
«Яқин-яқингача умрини пахта даласида ўтказган оддий оила фарзандлари илмда, спортда, бошқа соҳаларда бундай юксак марраларни эгаллашини тасаввур қилиш ҳам қийин эди.
Биз ёшларимиз учун шароит яратдик, улар бундан унумли фойдаланиб, баланд чўққиларни забт этмоқда.
Биринчи ва иккинчи Ренессансни буюк аллома ва мутафаккирларимиз яратган бўлса, бугун тарих навбатни сизларга бермоқда.
Ишончим комил, сизлар барча соҳаларда мамлакатимиз байроғини баланд кўтаришга қодирсиз. Сизлар Янги Ўзбекистон бунёдкорлари сифатида янги тарих яратадиган олтин авлодсиз!», — деди Президент.
Давлатимиз раҳбари ҳозирги вақтда дунё нотинч ва мураккаб бўлиб бораётганини, тинчлик — энг буюк неъмат, инсон қадри ва адолат — энг олий қадрият экани ҳар қачонгидан ҳам чуқур ҳис этилаётганини таъкидлади.
«Юксак билимли, дунёқараши кенг, замонавий фикрлайдиган, технологик саводхон ёшлари кўп бўлган юртда тинчлик ва тараққиёт, ўзаро жипслик ҳамиша барқарор бўлади.
Ёшларимизга сифатли таълим ва тарбия бериш, замонавий касб ва ҳунарлар, хорижий тилларни ўргатиш, ҳаётда муносиб ўрин топиши учун зарур шароитлар яратиш энг асосий вазифамиз ва бурчимизга айланган», — деди Шавкат Мирзиёев.

Во время встречи с молодежью Президент напомнил, что недавно в нашей стране состоялся долгожданный большой футбольный праздник. Мечта нашего народа, которую он лелеял 34 года, сбылась — наша национальная сборная впервые в истории завоевала путёвку на чемпионат мира.
«Ещё совсем недавно было трудно представить, что дети простых семей, проводивших всю жизнь на хлопковых полях, смогут достичь таких высоких результатов в науке, спорте и других сферах.
Мы создали условия для нашей молодежи, и они с пользой ими воспользовались, покоряя вершины.
Если первую и вторую Ренессанс создали наши великие учёные и мыслители, то сегодня история передаёт эстафету вам.
Я твёрдо уверен, что вы способны поднять флаг нашей страны во всех сферах. Вы — золотое поколение, которое создаст новую историю как строители Нового Узбекистана!», — сказал Президент.
Глава нашего государства подчеркнул, что сегодня мир становится всё более нестабильным и сложным, и именно сейчас особенно остро ощущается, что мир — величайшее благо, а человеческое достоинство и справедливость — высшие ценности.
«В стране, где много высокообразованной, с широким кругозором, современно мыслящей и технологически грамотной молодежи, всегда будут царить мир, развитие и сплочённость.
Обеспечение нашей молодежи качественным образованием и воспитанием, обучение современным профессиям, ремеслам и иностранным языкам, создание условий для достойного места в жизни — стали нашей главной задачей и обязанностью», — отметил Шавкат Мирзиёев.