Президент фармацевтикадаги ўйинлар ҳақида гапирди
Уч йил аввал онкологик беморларни кимё ва таргет терапияси учун 29 турдаги препарат билан таъминлаш йўлга қўйилган эди.
Лекин, бу дорилар айрим ҳолларда жойларга ўз вақтида, тўлиқ етказиб берилмаётгани кўрсатиб ўтилди. Ваҳоланки, бюджетдан етарли маблағ ажратилмоқда.
Оқибатда баъзи беморлар уларни дорихонадан 10 баробар қиммат сотиб олишга мажбур.
«Мана – фармацевтикадаги ўйинлар! Бу фақат онкологияда. Эндокринология, кардиология, шошилинч хизматда ҳам бундай фактлар етарли», — деди давлатимиз раҳбари.
Бош прокуратурага онкологик препарат ишлаб чиқарувчилар, импорт қилувчилар, дорихоналар, қўлда сотувчиларни, умуман барча иштирокчиларни тартибга келтириш, жойларга етиб бормаган 17 турдаги препарат бўйича ўрганиш ўтказиб, жазо муқаррарлигини таъминлаш топширилди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги олдига ойлаб омборларда турган, рухсати ҳалигача чиқмаган дориларни хатлов қилиб, бу масалада тартиб ўрнатиш, давлат харидлари орқали олинган дориларни «буюртмачи – харидор – етказиб берувчи – бемор» занжири асосида шаффоф маршрут тизимини яратиш вазифаси қўйилди.

Президент рассказал об «играх фармацевтики»
Шавкат Мирзиёев подверг критике систему снабжения населения препаратами от серьезных заболеваний, несмотря на полное финансирование затрат государством.
Три года назад онкологическим больным были предоставлены 29 наименований препаратов для химиотерапии и таргетной терапии.
Однако было отмечено, что в ряде случаев эти препараты не доставляются на места вовремя, несмотря на то, что из бюджета выделяются достаточные средства.
В результате некоторым пациентам приходится покупать их в аптеке в 10 раз дороже.
«Вот – игры фармацевтики! И это только в онкологии. А таких фактов достаточно и в эндокринологии, и в кардиологии, и в службах скорой помощи», - сказал глава государства.
Генпрокуратуре поручено провести регулирование производителей онкологических препаратов, импортеров, аптек, ручных продавцов и вообще всех участников, провести исследование по 17 видам лекарств, не дошедших до места, и обеспечить неотвратимость наказания.
Перед Минздравом была поставлена задача провести учет лекарств, месяцами находившихся на складах без разрешения, навести порядок в этом вопросе, а также создать прозрачную систему маршрутизации лекарств, полученных в результате госзакупок по цепочке «заказчик-покупатель-поставщик-пациент».