Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизга расмий ташриф билан келган Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг амалдаги раиси, Финляндия ташқи ишлар вазири Элина Валтоненни қабул қилди.
Суҳбат аввалида олий мартабали меҳмон давлатимиз раҳбарига Финляндия Президенти Александр Стуббнинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Миллий сайлов тизимини модернизация қилиш, оммавий ахборот воситалари эркинлигини таъминлаш, гендер ва ёшлар масалалари, "яшил" кун тартиби бўйича ташкилот билан конструктив ҳамкорлик ривожланиб бораётгани мамнуният билан қайд этилди. Иқлим хавфсизлиги ва барқарор ривожланиш масалаларига эътиборни кучайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Ўзбекистон-Финляндия муносабатларининг, энг аввало, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги кун тартиби батафсил кўриб чиқилди.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял действующего председателя Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе, министра иностранных дел Финляндии Элину Валтонен, прибывшую в нашу страну с официальным визитом.
В начале беседы высокая гостья передала главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента Финляндии Александра Стубба.
С удовлетворением отмечено развитие конструктивного взаимодействия с Организацией по модернизации национальной избирательной системы, обеспечению свободы СМИ, гендерным и молодежным вопросам, «зеленой» повестке. Подчеркнута важность усиления внимания к вопросам климатической безопасности и устойчивого развития.
Предметно рассмотрена повестка узбекско-финских отношений, прежде всего в торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.