Ҳурматли Форум иштирокчилари!
Авваламбор, сизларни “Рақамли технологиялар даври: келажакка ҳуқуқий назар” мавзусидаги “Tashkent Law Spring” IV халқаро юридик форумининг очилиши билан самимий қутлайман.
Анжуманда жаҳоннинг нуфузли ташкилотлари ва 40 дан ортиқ давлатларидан юқори мартабали делегатлар, етакчи олийгоҳлар ва “ақл марказлари”нинг таниқли олимлари ва экспертлари иштирок этаётгани унинг нуфузи ва аҳамияти тобора ошиб бораётганини яққол кўрсатмоқда.
Юксак технологик тараққиёт жараёнида инсон манфаатлари ва адолат тамойилларига амал қилиш, самарали ҳуқуқий механизмларни яратиш, рақамли суверенитетни таъминлаш бўйича халқаро ҳамкорликни ҳар томонлама кучайтиришни даврнинг ўзи тақозо қилмоқда.
Технологиялар ва виртуал муносабатлар шиддат билан ҳаётимизга кириб келаётган бугунги кунда сунъий интеллект каби тараққиётнинг энг илғор ютуқларини умумбашарият манфаатлари йўлида оқилона ва самарали фойдаланиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Янги Ўзбекистонда рақамли технологиялар ёрдамида давлат бошқаруви модернизацияси ва давлат хизматларини электронлаштириш, очиқлик ва шаффофликни таъминлаш ҳисобига “хизмат кўрсатувчи давлат” тамойилини рўёбга чиқаришга катта эътибор берилмоқда.
Оддий одамларга кенг қулайликлар яратаётган сунъий интеллект ҳаётимизга чуқур кириб келмоқда. Шуни инобатга олиб, биз Сунъий интеллект технологияларини 2030 йилга қадар ривожлантириш стратегиясини қабул қилдик, онлайн-режимда ишловчи платформалар ҳамда интеграциялашган билимлар базаларини ишга туширдик.
Шахсий дахлсизлик ҳуқуқи ва тараққиёт эҳтиёжлари ўртасида нозик мувозанатни топиш, интеллектуал мулк ҳимояси, соҳада қулай инвестициявий муҳитни таъминлаш, шунингдек, янги воқелик – “рақамли дунё” шароитида давлатларнинг ҳуқуқий трансформация жараёнларига муваффақиятли ўтиши, айниқса, сунъий интеллект йўналишида тизимли ҳамкорликни кучайтириш ва ундан фойдаланиш этикаси бўйича намунавий қоидалар ишлаб чиқиш устувор аҳамиятга эгадир. Ушбу инновацион ҳуқуқий асос мазкур соҳани самарали тартибга солишда барча давлатлар учун ўзига хос намуна бўлиб хизмат қилиши шубҳасиз.
Форумда ана шу муҳим жиҳатларни алоҳида ҳисобга олиб, энг долзарб масалалар муҳокама қилиниши ҳамда амалий таклиф ҳамда ташаббуслар ишлаб чиқилиши рақамли келажакнинг мустаҳкам пойдеворини яратиш ва рақамли трансформация йўлида яна бир муҳим қадам бўлади, деб ишонаман.
Анжуман доирасида илк бор Ёшлар форуми ўтказилаётгани ҳам диққатга сазовордир. Чунки бу соҳалар ривожини ёш авлоднинг фаол иштирокисиз тасаввур этиб бўлмайди. Зеро, навқирон ҳуқуқшуносларнинг инновацион ғояларини қўллаб-қувватлаш ва уларни қонун ижодкорлиги жараёнига кенг жалб этишда бундай самарали мулоқот майдонларининг аҳамияти ғоят каттадир.
Ана шундай эзгу ишларда сизларга куч-ғайрат, мустаҳкам соғлиқ ва янги ютуқлар, Форум ишига эса муваффақият тилайман.

Президент Шавкат Мирзиёев направил поздравление участникам четвертого международного юридического форума «Tashkent law spring». Пресс-служба главы государства опубликовала полный текст поздравления:
Искренне поздравляю вас с открытием IV Международного юридического форума «Tashkent law spring», тема которого – «Эпоха цифровых технологий: правовой взгляд в будущее».
Участие в нем делегатов высокого уровня, представляющих авторитетные организации мира и более 40 государств, видных ученых и экспертов ведущих вузов и «мозговых» центров свидетельствует о растущей роли и значении этого форума.
В эпоху развития высоких технологий само время требует всестороннего усиления международного сотрудничества в обеспечении интересов человека и принципов справедливости, создании эффективных правовых механизмов, цифрового суверенитета.
Сегодня, когда в нашу жизнь стремительно входят технологии и виртуальные отношения, необходимо разумно и эффективно использовать самые передовые достижения прогресса, такие как искусственный интеллект, в интересах всего человечества.
В Новом Узбекистане большое внимание уделяется реализации принципа «государство, оказывающее услуги» посредством модернизации государственного управления и электронизации государственных услуг, обеспечения открытости и прозрачности с помощью цифровых технологий.
Искусственный интеллект глубоко проникает в нашу жизнь, создавая широкие условия и возможности для простых людей. Исходя из этого мы приняли Стратегию развития технологий искусственного интеллекта до 2030 года, запустили платформы и интегрированные базы знаний, работающие в онлайн-режиме.
Приоритетное значение имеет поиск баланса между правом неприкосновенности личности и потребностями прогресса, обеспечение защиты интеллектуальной собственности, благоприятной инвестиционной среды в сфере, а также в условиях новой реальности – «цифрового мира» – успешный переход государств к процессам правовой трансформации, особенно усиление системного сотрудничества в области искусственного интеллекта и разработка типовых этических норм по его использованию. Такая инновационная правовая основа, несомненно, послужит своеобразным образцом для каждого государства в эффективном регулировании сферы.
Уверен, что обсуждение на форуме самых актуальных вопросов с учетом этих важных реалий, выработка практических предложений и инициатив станет еще одним значимым шагом на пути создания прочного фундамента для цифрового будущего и цифровой трансформации.
Заслуживает внимания также, что в рамках мероприятия впервые проходит Молодежный форум. Ведь развитие этих сфер невозможно без активного участия молодого поколения. Такие эффективные диалоговые площадки имеют чрезвычайно важное значение в поддержке инновационных идей молодых правоведов и их широком вовлечении в законотворческий процесс.
Желаю всем вам энергии, крепкого здоровья и новых достижений в вашей деятельности, а работе Форума успехов.