Қишлоқ хўжалиги ерларини ижарага беришда ҳоким қарори зарур бўлмайди
«Қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ер участкаларини ижарага бериш тартибини соддалаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги Президент Фармони (ПФ-91-сон, 24.03.2022 й.) қабул қилинди.
Фармонга кўра, қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерларни ижарага бериш бўйича очиқ электрон танлов натижаларини Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларининг қарори билан тасдиқлаш тартиби бекор қилинди.
Илгари ижара шартномаси тузилмасдан аввал ҳоким қарори қабул қилиниши керак эди.
Шунингдек, деҳқон хўжалиги юритиш учун ер участкаларини очиқ электрон танлов орқали ижарага беришда 2022 йил 1 мартдан кейин хориждан қайтиб келган меҳнат мигрантларига алоҳида устуворлик берилиши белгиланди.

Земли сельскохозяйственного назначения разрешили арендовать без решения хокима
Принят Указ Президента «О мерах по упрощению порядка предоставления в аренду земельных участков сельскохозяйственного назначения» (УП №91 от 24.03.2022 года).
В соответствии с Указом, отменен порядок утверждения решением Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимов областей и города Ташкента результатов открытых электронных конкурсов по предоставлению в аренду земельных участков сельскохозяйственного назначения.
Ранее решение хокима должно было быть принято до заключения договора аренды.
Также установлено, что при предоставлении земельных участков в аренду для ведения дехканского хозяйства на основе открытого электронного конкурса особый приоритет будет отдан трудовым мигрантам, вернувшимся из-за рубежа после 1 марта 2022 года.