Қонунчиликка мувофиқ подани ҳайдаб кетаётган шахс ҳайдовчига тенглаштирилади
Қонунчиликка мувофиқ от аравани бошқараётган, ҳайвонларни миниб ҳаракатланаётган ёки уларни етаклаб бораётган, чорва моллари (пода)ни ҳайдаб бораётган шахслар ҳайдовчига тенглаштирилади. Бу ҳақда адлия вазирлиги каналида маълумот берилди.
Йўлда велосипед, аравани бошқариш, миниладиган ёки юк ортиладиган ҳайвонларни ҳайдаб ўтиш 14 ёшдан кичик бўлмаган, мопедни бошқариш эса 16 ёшдан кичик бўлмаган шахсларга рухсат этилади.
Аравани бошқараётган, миниладиган ёки юк ортиладиган ҳайвонларни, подани ҳайдаб кетаётган шахсларга қуйидагилар тақиқланади:
йўлларда ҳайвонларни назоратсиз қолдириш;
подани темир йўлдан ва йўлда махсус ажратилмаган жойлардан, шунингдек рухсат этилган жойларда эса қоронғи вақтда ва етарли кўринмаслик шароитида ҳайдаб ўтиш;
бошқа йўллар бўлганда ҳайвонларни мукаммал қопламали йўлларда ҳайдаб бориш;
кўкаламзорлаштирилган жойларда (йўл, йўл ёқаси, ажратувчи бўлак ва ҳ.к.) ҳайвонларни боқиш ва боғлаб қўйиш.

Погонщики скота приравниваются к водителям
Согласно законодательству, лица, управляющие запряженной повозкой, передвигающиеся на животных или ведущие их, а также погонщики скота (стада) приравниваются к водителям. Об этом сообщает Минюст в своем Телеграм-канале «Правовая информация».
Водитель гужевой повозки при выезде на дорогу с прилегающей территории или со второстепенной дороги в местах с ограниченной обзорностью должен вести животное под уздцы.
Животных по дороге следует перегонять, как правило, в светлое время суток. Погонщики должны направлять животных как можно ближе к правому краю дороги.
При прогоне животных через железнодорожные пути стадо должно быть разделено на группы такой численности, чтобы с учётом количества погонщиков был обеспечен безопасный прогон.
Водителю гужевой повозки, погонщикам вьючных или верховых животных и скота запрещается:
• оставлять на дороге животных без надзора;
• перегонять животных через железнодорожные пути и дороги вне специально отведённых мест, а также там, где это разрешено, в тёмное время суток и в условиях недостаточной видимости;
• вести животных по дорогам с усовершенствованным покрытием при наличии иных путей;
• пасти животных и привязывать их в местах с зелёными насаждениями (на дороге, обочине, разделительной полосе и т. д.).