Россия билан муносабати ёмонлашган мамлакатлар ўз мухлисларини ЖЧ-2018га қандай тайёрлашяпти?
Россияда 14 июнь куни старт оладиган футбол бўйича жаҳон чемпионатида 32 мамлакат қатнашади. Чипталарнинг ярмидан кўпроғини (54 фоиз) чет элликлар сотиб олишди, энг кўп мухлислар Хитой, АҚШ, Бразилия, Колумбия, Германия, Мексика, Аргентина ва Буюк Британиядан келиши кутилмоқда. Россия билан муносабати кескинлашган мамлакатлар ўз мухлисларини ЖЧ-2018 га қандай тайёрлашяпти. «Новая газета» бунга аниқлик киритди.
Жаҳон чемпионатига икки ой қолганида Оқ уй америкаликларга Россияга боришдан аввал «икки марта» ўйлаб кўришни маслаҳат берган. «Агарда улар билан бирон нарса содир бўлса, биз ўз фуқароларимизга ёрдам бериш имкониятига эга эмасмиз» — деган Оқ уй вакили.
Буюк Британия ташқи ишлар вазирлиги эса ЖЧ-2018 га кетувчилар учун махсус маълумотнома ишлаб чиқди. Унда британ футбол мухлисларига имкон Чеченистон, Доғистон ва Ингушетия каби минтақаларга бормаслик, Донецк ва Луганск билан чегарадош ерлардан узоқ юриш тавсия қилинган.
Аргентинада эса ЖЧ-2018 га келувчи амалдорлар, футболчи ва журналистлар учун «Рус тили ва маданияти» қўлланмаси чиқарилди. Ҳар хил маслаҳатлар бор, қизиғи, рус қизларига ёқиш учун нима қилиш кераклиги ҳам... «Рус аёлларига дангал эркаклар ёқади. Россияда чиройли аёллар кўп, аммо ҳаммаси ҳам сизга тўғри келмайди. Танишишда эҳтиёт бўлинг», — дейилади қўлланма матнида.

Как страны, с которыми у России обострились отношения, готовят к приезду на ЧМ-2018 своих болельщиков
Чемпионат мира по футболу, в котором принимают участие 32 страны, начнется в России 14 июня. Более половины билетов (54%) купили иностранцы, а больше всего российские стадионы из иностранцев посетят болельщики из Китая, США, Бразилии, Колумбии, Германии, Мексики, Аргентины и Великобритании. Как страны, с которыми у России обострились отношения, готовят к приезду на ЧМ-2018 своих болельщиков, выяснила «Новая газета».
За два месяца до начала турнира в Белом доме посоветовали американцам «дважды подумать», прежде чем ехать летом в Россию. «У нас не будет возможности помочь своим гражданам, если с ними что-то случится», — заявил представитель Белого дома.
МИД Великобритании выпустил собственный справочник для болельщиков, собирающихся на ЧМ в Россию. Туристам рекомендовано по возможности избегать посещения таких российских регионов, как Чечня, Дагестан и Ингушетия, а также не приближаться к границе с Донецкой и Луганской областями.
В преддверии ЧМ в Аргентине появилась руководство под названием «Русский язык и культура» с советами для приезжающих в Россию чиновников, футболистов и журналистов. Среди прочего в руководстве рассказывалось, как понравиться русским девушкам. «Русским женщинам нравятся мужчины, которые проявляют инициативу. Помните, в России много красивых женщин, но не каждая подойдет именно вам. Будьте избирательны», — говорится в тексте руководства.