Россияга кетаётганлар диққатига: ўзгаришлар билан танишинг
Ўзбекистон ташқи ишлар вазирлигининг маълум қилишича, Россияда 2018 йилнинг 25 майидан 25 июлигача бўлган даврда чет эл фуқаролари ва фуқаролиги йўқ шахсларни рўйхатга олиш муддати 1 суткадан 3 суткага оширилди.
Россия Федерацияси президентининг 2018 йил 12 майдаги қарорига мувофиқ, футбол бўйича жаҳон чемпионати ўтказиладиган пайтда, яъни 2018 йилнинг 25 майидан 25 июлигача бўлган даврда, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги йўқ шахсларни рўйхатга олиш муддати 1 суткадан 3 суткага оширилди.
Бундан ташқари, рўйхатга олиш тартибига яна бир ўзгартириш киритилди. Илгари 2018 йил 25 майидан 25 июлигача бўлган даврда чемпионат ўтказиладиган шаҳарлардан бирига келган хорижликлар ёки Россия фуқаролари фақатгина ички ишлар бўлинмаларида (ИИБ) рўйхат туришлари лозим бўлган бўлса, эндиликда ИИБ ёки «Менинг ҳужжатларим» («Мои документы») кўп функцияли марказлари(КФМ)да рўйхатдан ўтишлари мумкин бўлади.
Мазкур қарор Россияда вақтинча яшашга рухсатнома ёки яшаш гувоҳномасига эгалигидан қатъи назар барча хорижликларга тааллуқлидир.
Ушбу тартиб футбол бўйича жаҳон чемпионати ўйинлари ўтказиладиган 11 та шаҳарда амал қилади. Бу шаҳарлар қуйидагилар: Москва, Санкт-Петербург, Волгоград, Самара, Сочи, Саранск, Калининград, Нижний Новгород, Ростов-Дон, Қозон ва Екатеринбург.

FIFA 2018 и миграционный учет в России: новые правила
Как сообщает МИД Республики Узбекистан, срок регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства в России во время проведения чемпионата мира по футболу — c 25 мая по 25 июля 2018 года — увеличен с одних суток до трех.
Указом Президента Российской Федерации от 12 мая 2018 г. срок регистрации иностранных граждан и лиц без гражданства во время проведения чемпионата мира по футболу — c 25 мая по 25 июля 2018 года — увеличен с одних суток до трех.
Кроме того, в порядок регистрации внесена еще одна поправка. Если раньше иностранцы или граждане РФ, прибывшие с 25 мая по 25 июля 2018 в один из городов, где запланированы матчи чемпионата, должны были встать на учет исключительно в отделах внутренних дел (ОВД), то теперь зарегистрироваться можно как в ОВД, так и в многофункциональных центрах (МФЦ) «Мои документы».
Действие указа распространяется на всех иностранных граждан вне зависимости от наличия у них разрешения на временное проживание (РВП) или вида на жительство (ВНЖ). Указанный порядок актуален только в случае поездок в 11 городов, где пройдут футбольные матчи чемпионата мира-2018. В список городов входят Москва, Санкт-Петербург, Волгоград, Самара, Сочи, Саранск, Калининград, Нижний Новгород, Ростов-на-Дону, Казань и Екатеринбург.