Кеча, 21 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Танзила Нарбаева Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерацияси Кенгаши раиси Валентина Матвиенко билан учрашди. Учрашув Санкт-Петербург шаҳрида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг иштирокчи давлатлари Парламентлараро ассамблеяси 50-ялпи мажлиси доирасида ўтказилди. Бу ҳақда юқори палата ахборот хизмати хабар берди.
Мулоқот чоғида Ўзбекистон-Россия парламентлараро ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва уни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама этилди.
В.Матвиенконинг таъкидлашича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2020 йил февралда Россия Федерациясига амалга оширадиган ташрифига пухта тайёргарлик кўрилмоқда. Бу ташриф икки томонлама муносабатлар сифат жиҳатидан янги даражага кўтарилишига хизмат қилади.
Федерация Кенгаши Ўзбекистон раҳбарининг Россияга ташрифи дастурини парламентга доир масалалар билан бойитишга ўз ҳиссасини қўшиши таъкидланди. Россия томони ташриф арафасида Россия Федерацияси Федерал Мажлиси Федерацияси Кенгаши ва Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ўртасидаги ҳамкорлик бўйича парламентлараро комиссиянинг навбатдаги мажлисини ўтказиш тўғрисидаги Ўзбекистон томонининг таклифини қўллаб-қувватлади.

Шавкат Мирзиёев отправится с визитом в Россию
21 ноября 2019 года состоялась встреча Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой с председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации Валентиной Матвиенко. Встреча прошла на полях 50-пленарного заседания Межпарламентской ассамблеи государств-участников Содружества Независимых Государств, которое проходит в г.Санкт-Петербурге. Об этом сообщает информационная служба Сената Олий Мажлиса.
В ходе диалога обсуждены современное состояние и перспективы дальнейшего развития узбекско-российского межпарламентского сотрудничества.
По словам Валентины Матвиенко, в России идет обстоятельная подготовка к предстоящему в феврале 2020 года государственному визиту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Российскую Федерацию, который послужит поднятию двусторонних отношений на качественно новый уровень.
Подчеркивалось, что Совет Федерации внесет свой вклад в насыщение парламентской составляющей программы визита руководителя Узбекистана в Россию. Российская сторона приветствовала предложение узбекской стороны о проведении в преддверии визита очередного заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Советом Федерации Российской Федерации и Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан.