Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 27 сентябрь куни Наманган вилояти сайловчилари билан учрашди.
Учрашувни номзоднинг Наманган вилояти бўйича ишончли вакили И.Нажмиддинов очди.
Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури юзасидан маъруза қилди.
Бу дастур барча соҳаларни қамраб олган ўнта устувор йўналишдан иборат. Жумладан, илм ва инновацияларга асосланган янги иқтисодиётни барпо этиш, фаол тадбиркорлик ва манзилли молиявий кўмак орқали камбағалликни қисқартириш, қишлоқ хўжалигида самарадорликни ошириш, таълим сифатини кучайтириш, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш, ҳудудларни мутаносиб ривожлантириш, халқчил ва инсонпарвар давлат бошқаруви тизимини шакллантириш, адолат ва қонун устуворлигини таъминлаш, очиқ ва прагматик ташқи сиёсат юритиш, маданий-маънавий соҳаларни юксалтириш бўйича режалар бегиланган.
Охирги беш йилда Наманган вилоятида маҳаллий саноат қарийб 2 баробарга ўсгани, жами 277 мингта янги иш ўрни яратилгани қайд этилди. Шу билан бирга, аҳолининг яшаши ва ишлаши учун шароитларни яхшилаш бўйича долзарб масалалар кўп.
Номзоднинг дастурида келгуси беш йилда Наманган вилоятида 400 мингта янги иш ўрни яратиш, аҳоли даромадини камида 2 бараварга ошириб, камбағалликни 2 бараварга қисқартириш устувор вазифа сифатида белгиланган.
Хусусан, тадбиркорликни ривожлантириш ҳисобига 164 минг иш ўрни ташкил этиш мўлжалланган. Вилоятда “драйвер” бўлган тўқимачилик, чарм-пойабзал, озиқ-овқат, фармацевтика, қурилиш материаллари, мебелсозлик каби соҳаларда 7 миллиард долларлик 10 мингдан зиёд инвестиция лойиҳасини амалга ошириш орқали 150 мингта янги иш ўрни яратиш мақсад қилинган.
Хизматлар соҳасининг асосий “ўсиш нуқталари” ички ва ташқи туризм, савдо ва логистика йўналишлари бўлиши таъкидланди. Наманган вилоятини йилига ўртача 1,5 миллион нафар сайёҳларни қабул қилувчи марказга айлантириш мумкинлиги айтилди.
Қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар давом эттирилиб, 80 мингдан ортиқ кишининг бандлиги таъминланади. 11 минг гектардан зиёд майдон аҳолига очиқ танлов асосида, узоқ муддатли ижарага берилади.
Маърузада уй-жой қуриш, йўл-транспорт ва муҳандислик инфратузилмасини ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида тўхталиб ўтилди. Қайд этилганидек, вилоятда келгуси беш йилда жами 16 минг хонадонли 700 та кўп қаватли уй қурилади. Марказлашган ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 85 фоизга етказилади. Янги шифохоналар ташкил этилиб, аҳолига юқори технологик тиббий хизматлар кўрсатиш кўлами кенгайтирилади.
Наманганда келгуси беш йилда 7 та олийгоҳ ташкил этилиб, жами олий ўқув юртлари сони 10 тага етказилади. Ибрат ижод мактаби негизида Чет тиллар олийгоҳи ташкил этилади.
– Мен оддий зиёли оиласида улғайганман, инсон ҳаётда ўз мақсадига эришиш учун тинимсиз ҳаракат қилиши, қийинчилик ва муаммолардан қўрқмаслиги кераклигини чуқур англайман. Бу борада бутун халқимиз қатори юраги тоза, оқкўнгил наманганлик юртдошларимизнинг ишончи ва ёрдамига таянаман, – деди Шавкат Мирзиёев.
Учрашувда партия вакиллари сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади ва бошқаларни ҳам шунга даъват этди.

Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей - Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 сентября встретился с избирателями Наманганской области, сообщает пресс-служба главы государства.
Встречу открыл доверенное лицо кандидата в Наманганской области И.Нажмиддинов.
Шавкат Мирзиёев выступил с докладом о своей предвыборной программе.
Программа состоит из десяти приоритетных направлений, охватывающих, в частности, вопросы построения новой экономики, основанной на науке и инновациях, сокращения бедности за счет активного предпринимательства и адресной финансовой поддержки, повышения эффективности в сельском хозяйстве, улучшения качества образования, укрепления общественного здоровья, сбалансированного развития регионов, формирования ориентированного на народ государственного управления, обеспечения верховенства справедливости и закона, реализации открытой и прагматичной внешней политики, развития культуры и повышения духовности.
Отмечалось, что за последние пять лет объем местной промышленности в Наманганской области увеличился почти в два раза, создано в общей сложности 277 тысяч новых рабочих мест.
Вместе с тем существует много актуальных вопросов, связанных с улучшением условий жизни и труда.
В программе кандидата приоритетной задачей определены создание 400 тысяч новых рабочих мест в Наманганской области, увеличение доходов населения минимум в 2 раза и сокращение бедности в 2 раза в течение следующих пяти лет.
В частности, за счет развития предпринимательства планируется создать 164 тысячи рабочих мест. Поставлена цель создать 150 тысяч новых рабочих мест за счет реализации более 10 тысяч инвестиционных проектов на сумму 7 миллиардов долларов в текстильной, кожевенно-обувной, пищевой, фармацевтической, строительной и мебельной отраслях.
Отмечалось, что основными «точками роста» сферы услуг станут внутренний и внешний туризм, торговля и логистика. Подчеркнута возможность превращения Наманганской области в туристический центр, способный принимать в среднем 1,5 миллиона туристов в год.
Реформы в сельском хозяйстве будут продолжены, в отрасли намечено обеспечить занятость свыше 80 тысяч человек. Более 11 тысяч гектаров земель будут сданы в долгосрочную аренду населению.
В докладе также были затронуты вопросы жилищного строительства, развития дорожно-транспортной и инженерной инфраструктуры. Отмечалось, что в ближайшие пять лет в области будет построено 700 многоэтажных домов на 16 тысяч квартир. Уровень централизованного питьевого водоснабжения будет доведен до 85 процентов. Откроются новые больницы, расширится масштаб оказания высокотехнологичных медицинских услуг.
В ближайшие пять лет в Намангане будет открыто 7 вузов, в результате их общее количество достигнет 10. На базе творческой школы имени Ибрата планируется организовать Университет иностранных языков.
- Я вырос в обычной, образованной семье, глубоко осознаю, что человек для достижения своей цели должен неустанно трудиться, не страшиться трудностей и проблем. В этом я опираюсь на доверие и поддержку нашего народа, наших великодушных, добросердечных соотечественников-наманганцев, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Выступившие на встрече представители партии высказались в поддержку кандидатуры Шавката Мирзиёева и призвали остальных проголосовать за него на президентских выборах.