Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 31 март куни Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг (Туркий кенгаш) видеоанжуман шаклида ўтадиган норасмий саммитида иштирок этади. Бу ҳақда давлатимиз раҳбари матбуот хизмати хабар берди.
Қозоғистон ташаббуси билан чақирилаётган бўлажак олий даражадаги учрашувда Туркий кенгаш доирасидаги кўп қиррали муносабатларни янада кенгайтириш ва мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилиш режалаштирилган.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида бирлашмага аъзо мамлакатларнинг савдо-иқтисодий, инвестициявий, транспорт-коммуникация ва маданий-гуманитар соҳалардаги ўзаро манфаатли ҳамкорлигини кенгайтиришга доир ташаббусларни илгари суриши кутилмоқда.
2009 йил 3 октябрь куни ташкил этилган кенгашга Ўзбекистон, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон ва Туркия аъзо. Бундан ташқари, Венгрия Туркий кенгаш ишида кузатувчи мамлакат сифатида иштирок этмоқда.
Ўзбекистон Республикаси бу кенгашга 2019 йилда қўшилган. Ўша йили 15 октябрда Бокуда бўлиб ўтган саммитда мамлакатимиз илк бор тўла ҳуқуқли аъзо сифатида иштирок этган.
Туркий тилли мамлакатлар ўртасидаги алоқалар ва ишончни мустаҳкамлаш, савдо, иқтисодиёт, транспорт, энергетика, туризм ва маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорликни ривожлантириш, минтақада тинчлик ва хавфсизликни таъминлаш борасидаги саъй-ҳаракатларни мувофиқлаштириш ташкилотнинг асосий мақсадлари ҳисобланади.
Туркий кенгашнинг олий органи – Давлат раҳбарларининг кенгаши, доимий фаолият юритувчи ижро органи – Истанбул шаҳрида жойлашган Котибият.
Бундан ташқари, ТТДҲК шафелигида Халқаро туркий маданият ташкилоти (ТУРКСОЙ), Туркий тилли давлатлар Парламент ассамблеяси (ТуркПА) ва Туркий маданият ва мерос фонди, Халқаро Туркий академия ва Ишбилармонлар кенгаши фаолият юритмоқда.

Шавкат Мирзиёев примет участие неформальном саммите Тюркского Совета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 марта примет участие в работе неформального саммита Совета сотрудничества тюркоязычных государств (Тюркский Совет) в формате видеоконференции.
В ходе предстоящей встречи на высшем уровне, созываемой по инициативе казахстанской стороны, планируется обсудить вопросы дальнейшего расширения и укрепления многоплановых отношений в рамках Тюркского совета.
Ожидается, что глава нашего государства в своем выступлении обозначит инициативы по наращиванию взаимовыгодного сотрудничества государств объединения в торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной и культурно-гуманитарной сферах.
Государствами-членами совета, образованного 3 октября 2009 года, являются Узбекистан, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан и Турция. Кроме того, Венгрия участвует в работе Тюркского совета в качестве государства-наблюдателя.
Республика Узбекистан стала полноправным членом в 2019 году и впервые в этом статусе приняла участие в Бакинском саммите организации, состоявшемся 15 октября того же года.
Главными целями организации являются укрепление доверия и связей между тюрокоязычными странами, развитие сотрудничества в области торговли, экономики, транспорта, энергетики, туризма и культурно-гуманитарной сфере, координации усилий по обеспечению мира и безопасности в регионе.
Высший орган Тюркского совета - Совет глав государств. Постоянно действующий исполнительный орган – Секретариат, который располагается в городе Стамбуле.
Кроме того, под эгидой ССТГ действуют Международная организация тюркской культуры (ТЮРКСОЙ), Парламентская Ассамблея тюркоязычных государств (ТюркПА) и Фонд тюркской культуры и наследия, Международная Тюркская академия и Деловой совет.