Шота Руставели кўчасида ҳаракат бўйича тартиб маълум қилинди
Шота Руставели кўчасида ҳаракат тартибида ўзгаришлар эълон қилинди. Ушбу ҳудудда автобусларга устуворлик қоидаси мавжуд.
2025 йил 7 октябрдан бошлаб Шота Руставели кўчасида марказий автобус йўлаги фаолияти йўлга қўйилмоқда. Биринчи босқичда ушбу йўлак орқали 37, 57 ва 58-сонли автобус йўналишлари ҳаракатланади.
Лойиҳа мақсади — жамоат транспортига устуворлик бериш, тирбандликларни камайтириш ва йўловчилар учун қулай ҳамда хавфсиз шароит яратишдир.
Қуйида ушбу ҳудудда ҳаракатланиш бўйича қисқа қўлланма:
Йўловчилар учун:
-Автобуслар энди йўлнинг ўрта қисмидаги махсус ажратилган йўлак орқали ҳаракатланади.
- Йўловчилар автобусга чиқиш ва тушишни йўл ўртасида жойлашган махсус платформалардаги бекатларда амалга оширадилар.
-Платформага фақат белгиланган пиёдалар ўтиш жойлари орқали чиқинг, белгиланмаган жойдан ўтиш қатъиян ман этилади.
-Автобусни фақат олд томонидан айланиб ўтинг. Йўловчилар йўлни фақат белгиланган пиёдалар ўтиш жойлари орқали кесиб ўтишлари мумкин.
-Платформада сариқ хавфсизлик чизиғи ортида туринг, автобус тўлиқ тўхтагачгина эшикка яқинлашинг.
- Аввал кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва болали йўловчиларга йўл беринг.
- Бекат атрофида тўхтаб, суратга олиш ёки телефондан фойдаланишда эҳтиёт бўлинг – хавфсизликни унутманг.
Ҳайдовчилар учун:
- Шота Руставели кўчасининг ўрта йўлаги фақат автобуслар ҳаракати учун мўлжалланган.
- Бу йўлакда бошқа транспорт воситаларининг ҳаракатланиши, тўхташи ёки йўлни кесиб ўтиши қатъиян тақиқланади.
- Марказий йўлакда автобусларга устуворлик берилади. Рухсат этилган кесишмаларда автобус ҳаракатига йўл беринг.
- Икки йўналишда ҳам чапга бурилиш ва ортга қайрилиб олиш тақиқланган.
- Чапга бурилиш ёки қайрилиш зарур бўлган ҳайдовчилар белгиланган чорраҳалар орқали ҳаракатланишлари лозим.

С 7 октября на улице Шота Руставели запускается движение по центральной автобусной полосе. Об этом сообщает Главное управление транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры Ташкента.
На первом этапе по новой схеме курсируют автобусные маршруты № 38, 57 и 58.
Цель проекта — обеспечить приоритет общественному транспорту, сократить заторы и создать для пассажиров более удобные и безопасные условия.
В Управлении привели краткую инструкцию по передвижению в данной зоне:
Для пассажиров:
• Автобусы теперь движутся по центральной, специально выделенной полосе.
• Посадка и высадка пассажиров осуществляется на остановках, расположенных на специальных платформах посреди проезжей части.
• Переходить к платформам можно только по обозначенным пешеходным переходам. Переход в неустановленных местах строго запрещён.
• Обходить автобус можно только спереди. Переходить дорогу разрешается исключительно по обозначенным пешеходным переходам.
• На платформе нужно стоять за жёлтой линией безопасности и подходить к двери только после полной остановки автобуса.
• Следует уступать место пожилым людям, пассажирам с детьми и людям с ограниченными возможностями.
Для водителей:
• Центральная полоса на улице Шота Руставели предназначена исключительно для движения автобусов.
• Движение, остановка или пересечение этой полосы другими транспортными средствами строго запрещены.
• На центральной полосе действует приоритет для автобусов. На разрешённых участках нужно уступать автобусу.